Poleć znajomemu drukuj drukuj

Aktualności

20.08
2013

DuPont Inwestuje w Tworzywa Bioodnawialne

Chemiczny gigant DuPont poinformował o swoich planach intensyfikacji wykorzystania surowców odnawialnych w produkcji tworzyw technicznych i konstrukcyjnych. Firma w ciągu najbliższych 15 lat planuje stosować w swoim programie produkcji ponad 50% surowców odnawialnych. Zgodnie z wypowiedzią Lewisa Manring, prezesa DuPont ds. globalnej technologii modyfikowanych tworzyw i motoryzacji, pierwszą korzyścią będzie możliwość zastosowania surowców pochodzących z upraw roślin, które nie znajdują zastosowania w branży spożywczej, poszukując nowych sposobów, aby monomery podstawowych tworzyw sztucznych, mogły być w prosty sposób  odtwarzane.

DuPont podkreśla także, że tworzywa sztuczne, które będą produkowane na tej linii, muszą mieć co najmniej tak dobre parametry jak tworzywa otrzymane z ropopochodnych surowców, które mają zastąpić. Odnawialny Zytel RS HTN jest poliamidem o podwyższonej odporności termicznej, z wyższą wytrzymałością na rozciąganie i modułem sprężystości niż blenda PC/ABS, dając mu odpowiednią sztywność aby zapobiec skręceniom i odkształceniom w lekkich, wytrzymałych obudowach stosowanych w przenośnych urządzeniach elektronicznych.

Rok temu Marsha Craig, globalny dyrektor handlowy, powiedziała, że jej wizją jest przekształcenie całej linii do produkcji tworzyw sztucznych na bazie surowców ropopochodnych, w linię produkującą tworzywa konstrukcyjne na bazie odnawialnych źródeł energii na tak długi okres jak będzie to technicznie i ekonomiczne wykonalne. W tym roku dodała, że firma zawsze miała szerokie i dalekosiężne cele związane z materiałami odnawialnymi. W ciągu ostatniego roku, priorytetem dla DuPont były inwestycje w produkcję tworzyw odnawialnych, poinformował Lewis Manring.

Dla DuPont, materiały odnawialne, to biomateriały, które wchodzą w skład większej grupy materiałów, zawierających także materiały z recyklingu, oraz inne które są wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska.

DuPont oświadcza także, że nie zamierza tylko ograniczać się do produkcji tworzyw opartych na surowcach pochodzących z upraw zbóż. Tworzywa oparte na surowcach nieżywnościowych znajdują się w górnej części listy ich planów.

Wszystkie plany średnio- i długoterminowe dotyczące badań nad surowcami do produkcji tworzyw konstrukcyjnych wymagają przejścia na surowce nieżywnościowe. Dwa z trzech tworzyw sztucznych odnawialnych w obecnym portfolio DuPont są już na bazie tego typu surowców. Hytrel pochodzi z odpadów roślinnych i Zytel RS pochodzi z rącznika pospolitego, jednakże roślina ta nie jest rośliną spożywczą, rośnie na suchych terenach ubogich gleb, nie nadających się do uprawy roślin spożywczych. Trzecie tworzywo o nazwie Sorona (politerftalan trimetylenu, PTT) jest na bazie kukurydzy, ale kukurydzy do paszy dla zwierząt, niespożywanej przez człowieka. Niemniej jednak DuPont zmierza w niedługim czasie, zamienić ten surowice na odpad roślinny.

Osiągnięcie celu, jakim jest więcej niż 50% surowców odnawialnych będzie mogło mieć miejsce dzięki połączeniu wewnętrznie przeprowadzonych badań, współpracy i partnerstwie a nawet czasem kupowaniu surowca. DuPont, prowadzi badania nad surowcami odnawialnymi oraz nad sposobem ustalania ich łańcuchów dostaw. Firma twierdzi, że idealnie się do tego nadaje, ponieważ jest silna w trzech kluczowych obszarach – materiały zaawansowane, doświadczenie w produkcji polimerów, oraz wiedza w naukach biologicznych i rolniczych.

DuPont ma trzy główne cele na 2015 rok, które bezpośrednio wpływają na kładzenie nacisku w kierunku tworzyw pochodzących z surowców odnawialnych. Wśród nich należy wymienić: podwojenie inwestycji w programie badawczo-rozwojowym z bezpośrednimi i wymiernymi korzyściami środowiskowymi, wzrost rocznych przychodów o co najmniej 2 mld USD z produktów dających efektywność energetyczną i/lub znaczących redukcji emisji gazów cieplarnianych, oraz zwiększenie przychodów z nieodnawialnych źródeł o co najmniej 8 mld USD.

W przyszłości firma może współpracować z innymi, jak to miało miejsce z Tale & Lyle i Genencor (poprzez przejęcie własności obecnie własność firmy DuPont Danisco) gdzie opracowano polimer Sorona. Firma podreśla swoją pozycję lidera w przemyśle biotechnologii, jak również w rolnictwie oraz branży żywnościowej.

Firma uważa także, że najważniejsze jest że wprowadzane projekty nie wymagają nowych koncepcji, tylko dlatego że tworzywo będzie pochodziło z surowców odnawialnych. Firma zamierza wprowadzić na rynek tworzywa o takich samych parametrach, z tą samą wydajnością i funkcjonalnością jak tworzywa pochodzenia petrochemicznego. /Źródło: Design News – Engineering Materials/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito