Poleć znajomemu drukuj drukuj

Aktualności

02.06
2014

Najlepsi z Całego Świata Spotkali się w Targach Kielce

Na tle rynku europejskiego polskie firmy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych prezentują się wyjątkowo dobrze. Według danych Stowarzyszenia PlasticsEurope zapotrzebowanie na tworzywa wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 3% i przekroczyło 2,9 mln ton. Ta wielkość stanowi ok. 6,3% zużycia tworzyw w Europie i stawia Polskę na szóstym miejscu po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.   Raport PlasticsEurope podkreśla, że Polska wyróżnia się na tle krajów europejskich, jeśli chodzi o statystyki produkcji przemysłowej. W Europie w 2013 roku odnotowano lekki spadek produkcji przemysłowej (o 0,4%), podczas, gdy w naszym kraju wzrost wyniósł blisko 2,7%.

 

Optymizm i dynamikę branży potwierdziło zainteresowanie firm XVIII Międzynarodowymi Targami Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, które odbyły się w Targach Kielce 27 maja.Na jednej z najważniejszych  wystaw przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Europie spotkało się 750 firm z ponad 30 państw z całego świata i kilkanaście tysięcy zwiedzających.Targi Kielce to najlepsze miejsce w tej części Europy, gdzie można zobaczyć najnowocześniejsze technologie. Na wystawie pojawili się przedstawiciele wszystkich grup branży, a zatem dystrybutorzy, firmy tworzywowe czy producenci maszyn.

Z roku na rok powierzchnia targów staje się coraz większa. Wystawa zajęła aż sześć wypełnionych po brzegi hal wystawienniczych, w tym najnowocześniejszy obiekt targowy w Polsce. Na stoiskach prezentowane były maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw, formy i narzędzia wykorzystywane w branży, tworzywa sztuczne, komponenty, technologie recyklingu oraz zastosowania systemów informatycznych w przetwórstwie tworzyw, rozwiązania technologiczne oraz gotowe produkty. Można było obejrzeć także całe linie technologiczne i proces przetwórczy produktów.

 

Drugiego dnia Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy, podczas uroczystości PlatinumPlast, rozdano wyróżnienia i medale*). Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych do konkursu produktów niezależna Komisja Konkursowa pod przewodnictwem prof. Józefa Koszkula z Politechniki Częstochowskiej wybrała te, które wyróżniły się zastosowaniem najnowszych technologii, ekonomią i ekologią. Nagrody otrzymali: Mapro Polska, NTQ, MO-DI-TEC, Mold-Masters Europa, Konek PSN, Sabic, Ekomer, Wadim Plast, Aventek, Grupa Azoty, Demag Plastics Group, Fanuc Polska, Reifenhäuser Cast Sheet Coating, GWK, Wittmann Battenfeld, Fado, Tools Factory i Emsi Hightech. Medaliści dodatkowo otrzymali bezpłatną reklamę w katalogu targowym w przyszłym roku, a informacja o wygranej znajdzie się także  mediach branżowych.

Wśród odbierających nagrody był Urlich Reifenhäuser, nie tylko właściciel biorącej udział w wystawie firmy ale także prezes targów K w Düsseldorfie. Podczas gali podkreślił on ogromną rolę targów PLASTPOL w biznesie europejskim oraz w samych superlatywach ocenił infrastrukturę i profesjonalną obsługę w Targach Kielce.

 

 

Targom towarzyszył bogaty program konferencji i specjalistycznych dyskusji. Wśród nich znalazło się już tradycyjnie otwarte seminarium techniczne PLASTECH INFO. W programie nie zabrakło takich tematów jak m.in. dopuszczalne odchyłki wymiarów wyprasek, współwytłaczanie tworzyw sztucznych, ekstremalna wydajność wytłaczania folii wielowarstwowych o wysokiej płaskości, intensywny rozwój techniki wtryskiwania z fizycznym spienianiem, komputerowy system doboru materiału przy projektowaniu wyrobów, nowoczesne środki zarządzania wtryskownią, uwarunkowania barwienia wyrobów z tworzyw sztucznych czy nowości w plazmowym przygotowaniu wyrobów z TS do drukowania i lakierowania. W gronie prelegentów znaleźli się doświadczeni specjaliści, przedstawiciele firm i instytucji np. PLASTECH, Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, Reifenhauser, Dopak – Krauss Maffei, Trexel, Battenfels Polska, Shapers’ Polska, Wadim Plast, Mold Masters, Platformy Genplast.pl, Rosti, Stäubli, Oerlikon Balzers, Gabit Plast, Sabic oraz AMB Technic.

 

W czasie wystawy PLASTPOL w Kielcach odbył się również cykl spotkań brokerskich, które zorganizuje Ośrodek Komisji Europejskiej dla przedsiębiorstw Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kielcach. Organizator zapewnił uczestniczącym firmom dobór partnerów i aranżację spotkań, obsługę tłumaczeniową oraz wsparcie organizacyjne przed i podczas spotkań.

Propozycję „ekologicznych” targowych spotkań skierowanych do dziennikarzy przygotowało z kolei PlasticsEurope. Można było także zobaczyć wystawę „Ekologicznie o tworzywach sztucznych na targach Plastpol 2014” na temat roli tworzyw sztucznych w zrównoważonym rozwoju oraz działań CSR branży tworzyw sztucznych.  

 

Podczas popołudniowej gali rozstrzygnięto także konkursu z wiedzy o przetwórstwie tworzyw sztucznych OMNIPLAST, w którym udział wzięli wystawcy targów PLASTPOL 2014. Pierwsze dwa etapy konkursu odbyły się drogą elektroniczną. We wtorek w samo południe odbył się wielki finał. Na podium stanęli otrzymując jednocześnie rabat na powierzchnię wystawienniczą w 2015 roku: (III) Bartłomiej SARNA, TECHPLAST, (II) Michał ŁUKAWSKI, TELKO Poland oraz zdobywca tytułu Omniplast 2014 Paweł RUP z firmy A.SCHULMAN.

 

Atrakcję dla gości targowych przygotowała Grupa Azoty. Na stoisku można było spotkać złotego medalistę olimpijskiego Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Artioma Łagutę i siatkarki Chemika Police – Katarzynę Mróz oraz Katarzynę Gajgał-Anioł. /Źródło: Targi Kielce/

 


*) Medale Targów Kielce:

 

W kategorii: „Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych”:

  • za wtryskarkę z funkcją Active Flow Balance - balansowania rozkładu ciśnienia w gniazdach formy dla DEMAG Plastics Group Sp. z o.o.
  • za elektryczną wtryskarkę Fanuc Roboshot z wieloparametrowym sterowaniem procesem dla FANUC POLSKA Sp. z o.o. z Wrocławia
  • za mechatroniczny system precyzyjnego sterowania położeniem walców do wytłaczania folii płaskich MIREX-MT dla Reifenhäuser Cast Sheet Coating GmbH & Co.KG


W kategorii: „Narzędzia i oprzyrządowanie do przetwórstwa tworzyw sztucznych”

  • za system termostatowania form vario CS/WH dla GWK Gesselschaft Wärme Kältetechnik mbH


W kategorii: „Tworzywa i środki pomocnicze w przetwórstwie tworzyw sztucznych”

  • za kopolimery poliwęglanowe o specjalnych właściwościach: LEXAN EXL/LEXAN FST dla SABIC


W kategorii: „Technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych”

  • za technikę wtryskiwania hermetyzującego dla WITTMANN Battenfeld GmbH


W kategorii: „Techniki specjalne (pomiarowe, komputerowe, itp.)”

  • za technologię SEWIG dla FADO Sp. z o.o.


W kategorii: „Nowoczesne rozwiązania przemysłu polskiego”

  • za typoszereg maszyn do termoformowania ploterów frezujących poziomych i przecinarek taśmowych dla TOOLS FACTORY Sp. z o.o. z Wiązownej
  • za zunifikowany system robotów do obsługi gniazd i linii produkcyjnych dla EMSI HIGHTECH Sp. z o.o. z Siemianowic
  • za tworzywa Tarnoform® drugiej generacji o niskiej emisji formaldehydu do zastosowań motoryzacyjnych dla Grupa Azoty S.A. z Tarnowa
lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito