RecyClass opublikował nowe wytyczne dotyczące projektowania dla celów recyklingu (Design for Recycling - DfR) i umieścił je w na swojej bezpłatnej stronie internetowej RecyClass (https://recyclass.eu), aby umożliwić dokonania samodzielnej oceny możliwości recyklingu opakowań z polistyrenu ekspandowanego (EPS).
Nowe wytyczne (https://recyclass.eu/recyclability/design-for-recycling-guidelines/) proponują przemysłowi tworzyw sztucznych wgląd w to, jak powinny być produkowane różne komponenty ze styropianu do opakowań na ryby i opakowań AGD, tak aby były zgodne z zasadami recyklingu. Wszystkie firmy zainteresowane sprawdzeniem przydatności opakowań EPS do recyklingu mogą teraz skorzystać z narzędzia Recyclass Plastic Packaging Recyclability Tool. To narzędzie dostępne online pokazuje, w jakim stopniu dane opakowanie wykonane z EPS nadaje się do recyklingu, oceniając je w systemie klas od A do F (tj. od pełnej zgodności z recyklingiem do braku zgodności z recyklingiem).
“Dziś jest wielki dzień dla naszej branży" - powiedział Dyrektor Zarządzający EUMEPS Jürgen Lang. "Publikacja wytycznych DfR jest kamieniem milowym na naszej drodze do osiągnięcia obiegu zamkniętego dla odpadów opakowaniowych z EPS. Dzięki wspaniałej współpracy z Plastics Recyclers Europe i RecyClass udało nam się opublikować te wytyczne w ciągu kilku miesięcy. Ten napięty harmonogram podkreśla nasze zaangażowanie na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości."
Firmy zaangażowane w rozwój rynku opakowań z EPS są zobowiązane do dbałości o te odpady opakowaniowe od momentu ich zaprojektowania do zakończenia ich okresu użytkowania. Niniejsze wytyczne EPS pomagają projektantom zapewnić, że ich opakowania będą łatwiejsze do recyklingu po zakończeniu okresu użytkowania, a tym samym zmniejszą ilość tworzyw sztucznych, które są wysyłane na wysypiska, spalane lub trafiają do środowiska.
"Dzięki nowym wytycznym dotyczącym recyklingu, które opierają się na naukowo potwierdzonych wynikach badań i zostały opracowane przez uczestników całego łańcucha wartości EPS, przemysł pokazuje swoje długoterminowe zaangażowanie w dążenie do tego, aby wszystkie tworzywa sztuczne nadawały się do recyklingu" - powiedział Paolo Glerean, przewodniczący RecyClass.
Narzędzie RecyClass jest pierwszym krokiem dla producentów EPS do oceny projektów ich opakowań, przed wydaniem certyfikatu zdolności do recyklingu opakowań z EPS, potwierdzającego, że są one w pełni zdatne do recyklingu i zrównoważone.
Przemysł EPS podkreśla fakt, że opakowania z EPS w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i wzywa rządy w całej Europie do wdrożenia systemów zbiórki i sortowania, które uznają możliwość recyklingu odpadów opakowaniowych z EPS.
* * *
RecyClass jest wszechstronną inicjatywą międzybranżową, która pracuje nad zwiększeniem możliwości recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych i ustanowieniem zharmonizowanego podejścia do obliczania zawartości recyklatu i jego śledzenia w Europie. Działania w ramach Recyclass obejmują rozwój protokołów oceny zdolności do recyklingu oraz naukowe badania innowacyjnych materiałów, które służą jako podstawa dla wytycznych projektowania dla celów recyklingu (Design for Recycling) i oferuje bezpłatne narzędzie dostępne online. Recyclass oferuje certyfikaty zdolności do recyklingu oraz certyfikaty identyfikowalności zawartości recyklatu w opakowaniach z tworzyw sztucznych.
EUMEPS jest stowarzyszeniem i głosem europejskich producentów polistyrenu ekspandowanego (EPS). Jego członkowie pracują w całym łańcuchu wartości EPS od dostawców surowców do przetwórców EPS i recyklerów, jak również przemysł pomocniczy, w tym dostawców maszyn i dodatków. Członkami są zarówno pojedyncze firmy, jak i 22 europejskie krajowe stowarzyszenia EPS. Ta unikalna reprezentacja całego łańcucha wartości zapewnia, że EUMEPS reprezentuje zarówno duże firmy, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem i recyklingiem. Członkowie EUMEPS reprezentują ponad 1000 firm, z których większość to małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zatrudniające ponad 80.000 pracowników.