Poleć znajomemu drukuj drukuj

Aktualności

15.05
2023

Seminarium PLASTECH INFO na PLASPTOL-u | Zobacz PROGRAM!

Tak jak od wielu lat wydarzeniem towarzyszącym 27. edycji Targów PLASTPOL w Kielcach będzie Seminarium Techniczne PLASTECH INFO. Odbędzie się ono w drugim dniu Targów 24 maja 2023 r. a motywem przewodnim skupiającym techniczny nurt prezentacji i wystąpień, będzie hasło „ZAAWANSOWANE MATERIAŁY POLIMEROWE – TECHNOLOGIE, PRZETWÓRSTWO, APLIKACJE”.

Zakres tematyczny Seminarium w największej mierze odnosić się będzie do roli i znaczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu człowieka, jako materiału dającego możliwość opracowania i implementacji innowacyjnych rozwiązań dla stale zmieniających się potrzeb i wyzwań stawianych przez społeczeństwo. Wszechstronne, trwałe i z ogromnym potencjałem dostosowania do różnych potrzeb, tworzywa sztuczne to grupa niezwykłych materiałów, nierozerwalnie związanych z przemysłem, rozwojem technologii, innowacjami a także nauką – mówi Jacek SZCZERBA, reprezentujący Serwis Internetowy WWW.TWORZYWA.PL

- Polska od wielu dziesięcioleci zajmuje pozycję niekwestionowanego lidera branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej[1]. Ten ogromnie istotny obszar dla polskiej gospodarki jest lokowany na 3. miejscu pośród sektorów przetwórstwa przemysłowego (mając na uwadze wytwarzaną wartość dodaną brutto) i zatrudniający ponad 200 tysięcy osób. Według danych Fundacji Plastics Europe, wielkość lokalnej produkcji tworzyw, szacuje się na 1,7 mln ton i jest ona całkowicie niewystarczająca na potrzeby przetwórców, pomimo licznych instalacji polimeryzacji (m.in.: HDPE, LDPE, PA6, PET, PP, PS, PVC) oraz obecności lokalnych compounderów zajmujących się produkcją modyfikowanych odmian szerokiej gamy tworzyw. Dlatego duża część zapotrzebowania pokrywana jest surowcami z importu.

Tak naprawdę tworzywa sztuczne definiują sposób, w jaki dzisiaj żyjemy. Poprawiają jakość życia milionów ludzi na całym świecie, czyniąc je łatwiejszym, bezpieczniejszym i przyjemniejszym, a jednocześnie są kluczem do przyspieszenia europejskiego przejścia na niskoemisyjną gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której zasoby i energia są wykorzystywane w najbardziej efektywny sposób. Pamiętajmy także, że tworzywa sztuczne to bardziej wytrzymałe i jednocześnie lżejsze konstrukcje gwarantujące nie tylko odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale także niższy poziom hałasu, redukcję emisji spalin czy wprost ratujących zdrowie i życie. Wymagają one jednak interdyscyplinarnych umiejętności pozwalających na odpowiednie ich stosowanie i przede wszystkim przetwórstwo.

Zapraszając do udziału w Seminarium wszystkich uczestników Targów PLASTPOL, chcemy pokazać jak bardzo ciągle rozwijające się i nieustannie udoskonalane technologie przetwórstwa TS zrewolucjonizowały i nadal zmieniają nasze codzienne życie. To dzięki tworzywom i umiejętnie dobranym technologiom produkujemy wyroby lepsze, bardziej trwałe i doskonałe, odpowiadające ciągle zmieniającym się wymogom rynku – dodaje.

- Długoterminowe i długofalowe inwestycje rozwojowe oparte o wysoki poziom i stopień innowacji[2], dobrze wykształconą kadrę inżynierską i techniczną oraz odpowiednio tworzone zachęty ekonomiczne (specjalne strefy i ulgi podatkowe) pozytywnie wypłynęły na automatyzację, robotyzację i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw oraz implementację najnowszych osiągnięć i technologii w branży przetwórstwa TS (w tym rozwiązań energooszczędnych i niskoemisyjnych oraz instalacje odzysku ciepła), które przekładają się na obecność na naszych Targach europejskich liderów sektora przetwórczego – mówi Kamil PERZ, Dyrektor Targów Kielce. 

Będąc jednoznacznie przekonanymi, że tworzywa sztuczne stanowią materiał zapewniający zrównoważoną przyszłość i rozwój, dla których kluczowymi wyznacznikami są takie obszary jak ecodesign, ekoprojektowanie, zielone technologie czy też zielona energia polskie firmy z całą pewnością wyznaczają europejski kurs rozwoju całej branży. Potwierdzeniem tego stanu jest widoczne zainteresowanie i inwestycyjne zaangażowanie polskich producentów i przetwórców tworzyw sztucznych mającego na celu rozszerzanie swojego portfolio produktowego w kierunku wyznaczanym przez wyzwania klimatyczne i gospodarkę̨ obiegu zamkniętego. I o tym wszystkim będzie traktować tegoroczna edycja naszego Seminarium PLASTECH INFO. Chcemy także eksponować rolę wiedzy, kompetencji i doświadczenia dla procesu projektowania i rozwoju wyrobu oraz jego produkcji poprzez właściwy dobór materiału, technologii i optymalizację procesu przetwórczego.

 

W przekonaniu Organizatorów w dalszym ciągu w całej branży istnieje silna potrzeba propagacji i zwiększenia odpowiedniego poziomu wiedzy inżynierskiej oraz nieustannego kreowania pozytywnego wizerunku tworzyw i wpływu technologii przetwórstwa oraz ich rozwoju na poprawę warunków życia nas wszystkich.

Zapraszamy do Kielc!

Miejsce Wydarzenia | PLASTPOL’2023 | Targi Kielce, Pawilon E, Sala Konferencyjna, 24.05.2023 | WSTĘP WOLNY

Partnerem i Współorganizatorem Seminarium jest Serwis Internetowy WWW.TWORZYWA.PL



[1] W rankingu dotyczącym poszczególnych krajów, pod kątem zapotrzebowania na tworzywa, zdecydowanie dominują Niemcy (23,2%) przed Włochami (14,3%) i Francją (9,4%). Kolejne dwa miejsca ex aequo zajmują Polska i Hiszpania (7,5%) a następne Wielka Brytania (6,8%). Wartym podkreślenia jest, że we wszystkich tych krajach przetwarza się ponad 3 mln ton tworzyw rocznie i bezapelacyjnie stanowią one grupę europejskich liderów branży przetwórstwa. Należy także zauważyć, że w tej grupie państw, to właśnie Polska zajmuje 3. miejsce w zapotrzebowaniu na tworzywa liczone na mieszkańca kraju („per capita” – 100 kg/os,) po Niemczech (140 kg/os.) i Włoszech (122 kg/os.) podkreślając swoją pozycję niekwestionowanego lidera branży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

 

[2] Nakłady inwestycyjne w sektorze produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy w Polsce od ponad 10 lat rosną w tempie szybszym niż w całym przetwórstwie przemysłowym. W roku 2021 wyniosły one 5,3 mld zł, a zatem były niemal na tym samym poziomie co w rekordowym jak do tej pory roku 2019 (5,5 mld zł).

 

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito