Ministerstwo Skarbu Państwa odrzuca możliwość pozytywnej odpowiedzi na wezwanie spółki Acron na sprzedaż akcji ZAT. Zdaniem resortu uniemożliwiłoby ono realizację uaktualnionej strategii Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach i mogłoby także mieć negatywny wpływ na wartość innych podmiotów wielkiej chemii i ich dostawców.
"Ministerstwo Skarbu Państwa z zainteresowaniem przyjęło uaktualnienie strategii Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach i będzie wspierać działania spółki prowadzące do jej realizacji. MSP pozytywnie ocenia zaprezentowaną wizję rozwoju, opartą między innymi na integracji podmiotów należących do Grupy ZAT oraz dalszej konsolidacji sektora chemicznego. Tworzenie zdywersyfikowanego produktowo podmiotu o skali europejskiej, w ocenie MSP, powinno prowadzić do trwałego wzrostu wartości ZAT oraz innych aktywów Skarbu Państwa" - podało MSP w komunikacie prasowym.
"Pozytywna odpowiedź Ministerstwa Skarbu Państwa na wezwanie spółki Acron na sprzedaż akcji ZAT uniemożliwiłaby realizację wspomnianej strategii. Mogłaby także mieć negatywny wpływ na wartość innych podmiotów wielkiej chemii i ich dostawców" - dodano.
Wcześniej wiceminister skarbu Rafał Baniak powiedział dziennikarzom, że w najbliższym czasie nie jest wykluczone kontrwezwanie na Azoty Tarnów. "Nie wykluczałbym w najbliższym czasie innej oferty na Azoty Tranów" - poinformował. Powtórzył, że oferta zaproponowana w wezwaniu ogłoszonym przez Acron "nie jest satysfakcjonująca cenowo".
Rosyjska grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding, wezwała w połowie maja do sprzedaży 41 mln 550 tys. 37 akcji ZA Tarnów, które dają 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję. W wyniku wezwania chce osiągnąć 66 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 6 czerwca i potrwają do 22 czerwca.
Zarząd spółki Azoty Tarnów i związki zawodowe negatywnie oceniły wezwanie na sprzedaż akcji firmy ogłoszone przez rosyjską grupę.
Władze tarnowskiej firmy na początku czerwca wskazały, iż uzyskanie przez grupę Acron kontroli nad spółką może negatywnie wpłynąć na realizację starannie opracowanej strategii, dotychczas konsekwentnie i skutecznie wdrażanej. Jak podały, spółka konsekwentnie realizuje strategię, koncentrując się na budowaniu pozycji jednego z trzech największych producentów nawozów na rynku europejskim. Firma planuje kolejne alianse, fuzje i akwizycje w Polsce i poza granicami kraju. Realizuje też inwestycje w bazę produkcyjną w naszym kraju. /Źródło: www.wnp.pl/