Na targach 2013 zorganizowaliśmy przedpremierową prezentację technologii IMIW (In-Mould Internal Welding). Technologia IMIW umożliwia wykonywanie hermetycznie zamkniętych obudów układów elektronicznych. Doświadczenia zdobyte przy wdrażaniu tej technologii zostały rozszerzone o technikę wtrysku dwu komponentowego. Podczas tegorocznych targów PLASTPOL zaprezentujemy Państwu produkcję gotowej pompki powietrza wykonywanej w technologii IMA (In Mould Assembling).
Technologie IMA i IMIW pokazują jak ważnym jest współpraca firmy budującej formy wtryskowe z firmą produkującą wtryskarki. Połączenie działań obu firm może stwarzać warunki do produkcji wyprasek o niespotykanych dotychczas parametrach.
Kompleksowość produkcji, bezpieczeństwo wykonywanych połączeń, zwiększenie wydajności przy jednoczesnej redukcji kosztów wytworzenia. Te zagadnienia są dziś bardzo ważnymi punktami planowania nowych wdrożeń. By spełnić te wymagania potrzebna jest daleko idąca współpraca wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt. Ilustracją takiej dobrej współpracy jest projekt zrealizowany przez firmy Grosfilley (Francja), Wittmann Roboter i Wittmann Battenfeld (Austria) dotyczący uruchomienia produkcji pompki powietrza.
Na potrzeby projektu powstała forma wtryskowa o krotności 4+4+4, wyposażona w płytę indeksacyjną obsługująca dwa dolne rzędy gniazd formujących. Do produkcji wykorzystana została wtryskarka HM 180/525H/210S ServoPower z dwoma jednostkami wtryskowymi ustawionymi w pozycji „S”. Wyposażenie uzupełnione zostało o robota służącego zarówno do przekładania wyprasek między gniazdami formy jak i odbioru gotowych wyprasek.
Wypraska zbudowana jest z korpusu wykonanego z PP oraz membrany wykonanej z SEBS (TPE).
Proces produkcji rozłożony jest na kilka etapów wykonywanych jednak równolegle w jednym cyklu maszyny. W górnych gniazdach formy wtryskiwane są obudowy pompki. W tym samym czasie w dolnych gniazdach formy kształtowana jest membrana pompki. Po otwarciu formy robot przekłada wypraski z górnego rzędu formy do rzędu środkowego. Równolegle dzięki płycie indeksacyjnej gniazda dolne formy zamieniają się położeniem z gniazdami środkowymi. W gniazdach środkowych następuje montaż obudowy z membraną. Po zamknięciu formy zmontowane wstępnie elementy pompki zostają obtryśnięte TPE tworząc hermetyczne zamknięcie.
By zrealizować cały przebieg procesu wtryskarka musi być specjalnie dostosowana.
Sterowanie pracą stołu indeksującego formy wtryskowej wykonywane jest z poziomu pracy wtryskarki. Wtryskarka realizuje dwa osobne parametry procesu wtrysku. W pierwszym cyklu wtryskiwane jest PP i TPE. W drugim cyklu tylko TPE z innymi zmienionymi parametrami.
Połączenie działań konstruktorów formy, robotów i wtryskarki pozwoliło na stworzenie wyposażenia mogącego realizować kompleksową produkcje o najwyższych własnościach jakościowych, przy najniższych kosztach wytwarzania.
Grupa WITTMANN
Grupa WITTMANN z siedzibą w Wiedniu jest światowym liderem w dziedzinie produkcji robotów i urządzeń peryferyjnych. Program firmy zawiera roboty, systemy automatyzacji, urządzenia do podawania i dozowania, prowadzenia recyklingu, termostatowania form i chłodzenia a także suszenia tworzyw.
WITTMANN BATTENFELD, członek grupy WITTMANN, z siedzibą w Kottingbrunn Austria, jest jednym z wiodących producentów wtryskarek i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Firma reprezentowana jest przez swych przedstawicieli w ponad 60-ciu krajach na całym świecie. Firma oferuje swym klientom pomoc, doradztwo w zakresie technologii wtrysku i innowacyjnych rozwiązań wymagających najwyższej precyzji. WITTMANN BATTENFELD to zaufany partner.
W Polsce WITTMANN BATTENFELD reprezentowany jest od roku 1999 przez BATTENFELD Polska Injection Moulding Technology.Doświadczeni pracownicy działów sprzedaży i serwisu stoją do dyspozycji naszych polskich klientów.
Kontakt:
BATTENFELD Polska Injection Moulding Technology
Adamowizna, ul. Radziejowicka 108
05-825 Grodzisk Mazowiecki
Tel.: +48 22 724 38 07+48 22 724 38 07
Fax: +48 22 724 37 99