Dynamika na rynku poliacetali uległa zmianie w QIV 2014 roku, gdy przyspieszył spadek cen na światowym rynku ropy i energii. Załamanie cen ropy Brent poniżej 50 USD/bbl na początku stycznia 2015 (czyli ponad 50% niżej w ujęciu rok do roku) spowodowało oczekiwany efekt domina na rynku petrochemicznym i tworzyw sztucznych wraz ze spadkiem cen pod koniec 2014 roku.
Ceny poliacetalu oparły się jednak spadkom cen surowca w QIV, głównie ze względu na strukturę cen kontraktowych (kwartalnie, a nie co miesiąc) i zrównoważony podaż/popyt. Chociaż europejscy producenci rywalizują z importem z Azji, nie widać jednak zauważalnego zahamowania na rynku. Dodatkowy materiał (transakcje spot) z Azji jest sprzedawany w Europie po niższych cenach, ale dotyczy to głównie standardowych gatunków kopolimerów, a nie materiałów specjalistycznych przeznaczonych na przykład dla rynku motoryzacyjnego.
Obecnie, ceny kontraktowe poliacetalu w Europie wg notowania Contract Quartely DDP są nadal na poziomie 2130-2330 EUR/T dla kopolimeru, a dla homopolimeru 2885-3035 EUR/T.
Przemysł motoryzacyjny w UE odnotował pod koniec 2014 zwiększenie rejestracji nowych samochodów osobowych (z wyjątkiem Malty, poprawa o 1,4% w porównaniu do listopada 2013 roku), notując 15 kolejny miesiąc wzrostu, według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA). Od stycznia do listopada liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w UE wyniosła 11,6 mln - aż o 5,7% więcej w porównaniu do tego samego okresu w roku 2013. Niższe ceny ropy naftowej, a zatem niższe ceny benzyny, mogłyby zwiększyć wielkość sprzedaży samochodów na początku 2015 roku, kiedy konsumenci mają więcej pieniędzy do wydania na towary i usługi. Inne czynniki, obejmujące słaby kurs waluty euro, kolejne problemy greckiej gospodarki i decyzję szwajcarskiego banku centralnego, aby odwrócić politykę i podnieść swoje oprocentowanie wobec euro mogą jeszcze wstrzymać kontynuację rozwoju przemysłu samochodowego, a zatem wpływać na zapotrzebowanie na poliacetal.
Na rynkach surowców, europejskie ceny metanolu zaczęły spadać w grudniu, jak dało się we znaki załamanie na światowym rynku energii. W drugim tygodniu grudnia, cena spot spadła do 300-303 EUR/T FOB Rotterdam przed stabilizacją przed Świętami Bożego Narodzenia. Na początku stycznia jednak ceny spot metanolu notowano na poziomie 289 EUR/T przed lutym, a następnie ceny spadły do 275 EUR/T, podnosząc się w połowie stycznia. Europejscy uczestnicy rynku metanolu ustalili cenę umowną w QI 2015 na poziomie 344 EUR/T, spadek o 10 EUR/T w stosunku do Q 2014. Firma Methanex, z drugiej strony, przeniosła swoje ogłoszone ceny kontraktowe na QI 2015 na poziomie 354 EUR/T. /Źródło: Tecnon OrbiChem