Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

31.10
2013

Niższe Ceny Poliamidów w Europie w Październiku

Sprzedający poliamid 6 w Europie, patrząc na swoje wyniki w sierpniu, byli umiarkowanie optymistycznie nastawieni do końca roku 2013. Handel w lecie w Europie jest notorycznie spowalniany, szczególnie w krajach Południowej Europy, jednak dla większości sprzedawców lipiec i sierpień były dobrymi miesiącami, o wiele lepszymi niż się spodziewano. Najczęstszą interpretacją silniejszego rynku latem był wzrost zapotrzebowania na poliamid 6, który zwiększył się po kilku latach niewielkiego lub braku wzrostu. Niektórzy producenci, którzy spodziewali się postojów w sierpniu, utrzymywali swoje zakłady w produkcji przez cały miesiąc, inni skrócili swoje planowane remonty. Niestety po dobrym sierpniu, sprzedawców spotkało spore rozczarowanie we wrześniu. Zamiast typowej jesiennej poprawy w zamówieniach, sprzedawcy mieli coraz większe trudności w realizacji planów pod koniec lata. Wielu sprzedawców doszło do wniosku, że silna sprzedaż poliamidu 6 w sierpniu zawierała element wstępnego zakupu. Zwyżkowe tendencje cenowe benzenu i kaprolaktamu w okresie letnim mogły sprawić, że niektórzy nabywcy polimeru zakupili dodatkowe ilości przed każdym spodziewanym wzrostem. Zarówno dla kupujących jak i sprzedających jasne stało się, że we wrześniu rynek poliamidu 6 stracił swoje tempo. Rosnący poziom zapasów spowodował że sprzedający zaczęli oferować korzystniejsze warunki. Wkrótce potem przyszły niższe ceny, z typową obniżką cen poliamidu 6 konstrukcyjnego od 1 września do 1 października o około 40 EUR/t.

W październiku ceny poliamidu 6 w Europie uległy obniżce w szerokim zakresie, z różnicami w poszczególnych krajach i u różnych dostawców. Ogólnie rzecz biorąc, ceny w Europie Północnej były wyższe niż w krajach położonych bardziej na południe. Niektórzy sprzedawcy starali się utrzymać ceny w Europie Zachodniej na poziomach powyżej 2000 EUR/t DDP, ale większość dużych transakcji została zrealizowana po około 1950 EUR/t DDP. Na rynku słychać było także o transakcjach po cenach niższych niż 1900 EUR/t, ale takie poziomy cen generalnie były odzwierciedleniem panujących warunków na rynku. Brak produkcji z jednej z instalacji polimeryzacji zlokalizowanej w Niemczech na skutek deklarowanej siły wyższej pod koniec sierpnia, nie wpłynął na ilości dostępnego poliamidu 6 na rynku europejskim.

 

 

Ceny poliamidu 66 pod koniec lata obniżyły się także, po długim okresie stabilności do poziomu około 2300 EUR/t (DDP). Główny wpływ na spadek wydaje się mieć obniżka cen butadienu w ostatnich miesiącach. Jednakże, mimo tego, że ceny butadienu wzrosły i powróciły do punktu wyjścia, kupujący poliamid 66 nadal domagali się obniżki cen polimeru wytwarzanego z butadienu. Ceny polimeru poliamidu 66 na poziomie około 2250 EUR/t DDP były szeroko dostępne w połowie października, odzwierciedlając transakcje dużych klientów i ich dostawców. Na rynku można było jednak usłyszeć o jednorazowych sprzedażach po niższych cenach, ale te ceny nie stanowiły głównego nurtu działalności. Oferty nabywców poliamidu 66 stały się bardziej agresywne w ubiegłym miesiącu, ale sprzedający opierali się tym naciskom.

Ograniczenia z tytułu siły wyższej miały miejsce od końca sierpnia do pierwszego tygodnia października, ale wydaje się, że nie spowodowało to zaostrzenia sytuacji na rynku. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito