Niższe ceny benzenu w marcu wywołały presję na ceny poliamidu 6 oraz poliamidu 66, ale większość sprzedawców niechętnie przyznawała się do malejących cen. Mimo iż na rynku pojawiały się niższe ceny spotowe poliamidów, to jednak ostrożnie oceniany nurt cen niezróżnicowanego, o niskiej lepkości poliamidu 6 oraz standardowego poliamidu 66 pozostał bez zmian od lutego.
W pierwszym kwartale popyt dla obu rodzajów poliamidu był co najmniej na poziomie z ubiegłego roku, ale niewielu kupujących oraz sprzedających mogło wskazać konsekwentną tendencję do znacznego wzrostu obrotu polimerami w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku. Popyt na poliamid napędzany jest nadal przez branżę motoryzacyjną. Rynek pozostaje dobrze zaopatrzony, zwłaszcza w poliamid 6, a sprzedający w ochronie własnych biznesów musieli wykazywać agresywną konkurencję wobec siebie.
Choć na rynku pojawiały się niższe oferty, to jednak poliamid 6 w marcu nadal był sprzedawany w znacznych ilościach po cenach około 1400 EUR/T DDP w Europie Zachodniej. Wielu kupujących przyznało jednak, że ceny były bliższe poziomowi 1350 EUR/T DDP, choć te nie odzwierciedlały już cen z jednorazowymi rabatami.
Poziom cen poliamid 66, podawany był w szerokim zakresie zarówno przez kupujących jak i sprzedających. Kupujący sugerowali ceny poniżej 1700 EUR/T DDP, a wielu sprzedawców odmówiło sprzedaży po cenach niższych od poziomu 1950 EUR/T DDP z wyjątkiem jednorazowych sprzedaży materiału tzw. "poza specyfikacją" lub "drugiej jakości". Niestety trudno jest znaleźć proste rozwiązania na pogodzenie rozbieżnych poglądów kupujących i sprzedających co do bieżących cen polimeru.
Zgodnie z notowaniami, ceny poliamidu 6 w marcu utrzymują się na poziomie około 1400-1600 EUR/T (Engineering Resin, virgin, DDP), a ceny poliamidu 66 ustabilizowały się na poziomie około 1850-2100 EUR/T (Engineering Resin, virgin, DDP). /Źródło: Tecnon OrbiChem/