Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

02.11
2016

Sytuacja na Rynku Poliamidu w Październiku

Kupujący poliamid 6 w Europie Zachodniej uzyskali spadki cen u swoich dostawców o około 20-30 EUR/T w październiku, wraz z obniżką o 30 EUR/T  cen kontraktowych benzenu. Zdecydowani kupujący potrafili także wykorzystać jednego dostawcę przeciwko innemu i to przeważnie z powodzeniem.

Intensywna konkurencja wśród dostawców mogła być powstrzymywana w lipcu i sierpniu, w miesiącach, które zaznaczają szczyt europejskiego okresu wakacyjnego. Inaczej ma się sytuacja w październiku, gdy wszyscy powrócili do normalnej pracy, a sprzedający poliamid 6 znowu borykają się z nadwyżką podaży na europejskim rynku poliamidu.

 

Niezależni sprzedawcy poliamidu borykają się z rentownością, a zintegrowani producenci poliamidu 6 muszą generować bardzo skromne wynagrodzenia dla swoich akcjonariuszy przy obecnych poziomach cenowych. Negocjacje między kupującymi i sprzedającymi odzwierciedlają nadpodaż poliamidu 6 w Europie Zachodniej, a każda zmiana cen jest mocno kwestionowana.

 

Sprzedawcy obawiają się uruchomień nowych zdolności produkcyjnych polimeryzacji w Polsce w przyszłym roku, a ogłoszenie przez firmę Ube, wzrostu mocy produkcyjnych poliamidu 6 w Hiszpanii o 40 kT/Y, spotkało się z jednakowym zdziwieniem wśród europejskich kupujących i sprzedających. Określone zainteresowanie Ube rynkiem wysokiej lepkości jest mało rozumiane zarówno przez klientów jak i konkurentów.

 

Wysiłki podejmowane przez niektórych europejskich producentów poliamidu 6 w celu sprzedania nadmiaru materiału do USA, płacąc po drodze 6,5% cła przywozowego, nasiliły przygnębienie, które przenika rynki na obu kontynentach. Nadwyżka poliamidu 6 występuje wszędzie i sprzedający są zmuszeni do mocnej konkurencji pomiędzy sobą.

 

Zgodnie z notowaniami, ceny poliamidu 6 w październiku utrzymywały się w przedziale 1450-1650 EUR/T (Engineering Resin, DDP), a ceny poliamidu 66 wzrosły o około 20 EUR/T w dolnej granicy i osiągnęły poziom 2050-2250 EUR/T (Enigineering Resin DDP).

 

Dostawcy na rynku poliamidu 66 w Europie zostali pozbawieni regularnych dostaw półproduktów z Invista ze względu na siłę wyższą w kwietniu, dotyczącą produkcji adyponitrylu i heksametylenodiaminy. Invista podtrzymuje deklarację odnośnie siły wyższej dotyczącą półproduktów poliamidu 66 dostarczanych z Victoria, Texas, nawet po potwierdzeniu, że wznowiono normalne wytwarzanie obu produktów do końca trzeciego kwartału.

 

Problemy produkcyjne są wykazywane oddzielnie w przypadku półproduktów poliamidu 66 w zakładzie produkcyjnym we Francji. Nie ma wyraźnego wskazania, że dostępność poliamidu 66 ucierpiała, ale klienci tu i tam twierdzą, że sprzedający poliamid 66 nie są w stanie zaoferować ilości poza zobowiązaniami kontraktowymi. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito