Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

01.12
2016

Sytuacja na Rynku Poliacetalu w Listopadzie

Rynek poliacetalu był dość stabilny w ostatnich tygodniach, z niewielkimi zmianami które uwidoczniły się w bilansie podażowo-popytowym w tym czasie. Ceny były stabilne w tym okresie, ale nie ma żadnych gwarancji, że może dojść do zmian poziomu cen, gdy ceny metanolu nadal będą wzrastać. Najprawdopodobniej, wszelkie zmiany cen nastąpią w pierwszym kwartale 2017 roku, a nie pod koniec 2016 roku.

 

Na rynku można było usłyszeć o problemach dwóch zakładów produkcyjnych w Europie, gdzie zlokalizowane są instalacje do produkcji poliacetalu, ale nie było żadnego potwierdzenia, czy problemy te dotknęły produkcji poliacetalu. Wybuch w zakładzie BASF w Ludwigshafen, Niemcy, doprowadził do zamknięcia wielu zakładów produkcyjnych na miejscu w połowie października. Większość z tych jednostek zostały doprowadzone z powrotem do trybu produkcyjnego w pierwszej połowie listopada. Nie było jasne, czy produkcja poliacetalu została naruszona, chociaż produkcja metanolu była zamknięta przez pewien okres czasu. Według doniesień mediów, w zakładzie w DuPont, w Dordrecht, Holandia, problem dotyczył ulatniającego się formaldehydu w sierpniu i październiku co spowodowało zaniepokojenie w lokalnej społeczności. Formaldehyd jest głównym surowcem do wytwarzania homopolimeru poliacetalu. Jednakże stan jednostki produkującej poliacetal firmy DuPont była niejasna.

 

Uczestnicy rynku niewątpliwie uważają na wydarzenia związane z wszczęciem dochodzenia antydumpingowego przez Chiny przeciwko producentom w Japonii, Korei Południowej, Malezji i Tajlandii. Możliwym scenariuszem jest, że producenci z tych państw będą musieli zmienić kierunek eksportu z Chin na inne regiony, dlatego też można się spodziewać, że to właśnie Europa stanie się celem lokowania dodatkowych materiałów.

Europejskie ceny kontraktowe kopolimeru w listopadzie utrzymywały się na poziomie 1900-2080 EUR/T DDP NWE, a ceny homopolimeru w zakresie 2715-2845 EUR/T DDP NWE, podobnie jak w październiku.

 

Coraz bardziej pozytywne sygnały były wysyłane z gospodarki europejskiej jako ogólnej działalności produkcyjnej, w szczególności w sektor motoryzacyjny zyskał siłę na początku Q4. Wzrost produkcji, nowe zamówienia, nowe zamówienia eksportowe oraz zatrudnienia zostały przyśpieszone, a presja cenowa wykazała dalsze oznaki wzrostu. Wskaźnik strefy euro PMI wzrasta 33-miesiąc i wyniósł w październiku 53,5, w porównaniu z 52,6 uzyskanym we wrześniu. Uzyskany wskaźnik jest najlepszym tempem poprawy warunków pracy od stycznia 2014 roku. Rejestracji nowych samochodów w UE wzrosła we wrześniu, uzyskując w sumie 1 455 180 sztuk, co oznacza wzrost o 7,2% w porównaniu z tym samym miesiącem 2015 roku, według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodowych ACEA. W ujęciu ilościowym, wynik ten oznaczał rekordową sumę uzyskaną we wrześniu. Wszystkie główne rynki odnotowały wzrost, przyczyniając się do ogólnego ożywienia. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 roku, europejski rynek samochodów osobowych wzrósł o 8,0%, osiągając 11 243 263 sztuk. Ogólny wzrost przez pierwsze trzy kwartały roku wykazały trwające ożywienie rynku na pięciu dużych i znaczących rynkach (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja i Wielka Brytania), uzyskując stałe tempo wzrostu.

 

Europejskie ceny spot metanolu pod koniec października wynosiły około 220 EUR/T FOB Rotterdam, ale 28 października ceny wzrosły do poziomu 224-226 EUR/T wraz z pojawiającymi się ofertami do 230 EUR/T. Wyższe ceny były reakcją na problemy produkcyjne w różnych miejscach, a także na zainteresowanie kupnem producenta. Ceny spot złagodniały następnie na początku listopada. W dniu 17 października, wybuch i pożar w zakładzie BASF w Ludwigshafen, Niemcy, zmusiły firmę do zamknięcia swoich krakerów pary wodnej na około dwa tygodnie. Instalacja metanolu firmy BASF, która korzysta z gazów odlotowych z krakingu jako surowca, były zamknięta, a firma uznała na instalacji metanolu tzw. „siłę wyższą”, a także na innych produktach krakingu, zgodnie z informacjami z rynku. Sytuacja poprawiła się pod koniec października/na początku  listopada./Źródło: Tecnon OrbiChem/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito