W styczniu rozpoczęto negocjacje cen kontraktowych PBT, na które w dużej mierze wywarta została presja związana z rosnącymi kosztami surowców.
Pod koniec roku 2016 firma BASF ogłosiła wzrost cen PBT o około 40 EUR/T obowiązujący od 1 stycznia lub jak pozwolą na to istniejące umowy. Zapowiedź ta była częścią pakietu wzrostu cen 1,4-butanodiolu (BDO) oraz jego pochodnych, w tym kluczowych związków takich jak THF i PTMEG jak również PBT. Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy producenci będą mogli uskutecznić zwiększanie cen w tym kwartale, podczas gdy negocjacje wciąż jeszcze trwają.
Notowania cen naturalnego PBT pozostały w styczniu na poziomie 2090-2250 EUR/T DDP, a ceny modyfikowanego i niewzmocnionego PBT w zakresie 3010-3250 EUR/T DDP, podobnie jak w listopadzie.
Ceny kontraktowe BDO na QIV nie zostały jeszcze uzgodnione a negocjacje wciąż trwają. Jednak wygląda, że ceny wzrosną o co najmniej 20-30 EUR/T, a niektóre ceny mogą nawet wzrosnąć o około 40 EUR/T i więcej, w zależności od źródeł rynkowych. Ceny kontraktowe paraksylenu w grudniu rozliczane były przy wzroście o 20 EUR/T osiągając poziom 760 EUR/T. Ceny kontraktowe PTA pozostawały praktycznie na niezmienionym poziomie w ciągu ostatnich miesięcy, śledząc ruchy cen paraksylenu. Zmiana cen kontraktowych paraksylenu w ostatnim miesiącu spowodowała, że ceny PTA w grudniu znalazły się w przedziale 655-703 EUR/T, co stanowi wzrost o 13 EUR/T w porównaniu do listopada. Styczeń przyniósł większy wzrost paraksylenu o około 55-60 EUR/T, a kontrakty rozliczane były na poziomie 815-820 EUR/T.
Po okresie mocnego spowolnienia rynku końcem roku, w styczniu wrócił silny popyt. Nabywcy rozpoczęli uzupełnianie zapasów i przewiduje się, że popyt utrzyma się w zgodzie ze wzrostowym trendem obserwowanym przez ostatnie dwanaście miesięcy. Poziom dostaw w grudniu ubiegłego roku oraz styczniu był ograniczony w pewnym stopniu sytuacją podażową wynikającą z czasowego wyłączenia instalacji i utratę poziomu obłożenia mocy produkcyjnych w końcowej części roku, przekładającą się na mniejszy tonaż produkowanych polimerów.
Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodowych ACEArejestracja samochodów w UE wzrosła o 3% w grudniu 2016, a sprzedaż samochodów wyniosła 1 143 653 sztuk, w porównaniu z 1 110 236 sztuk w grudniu 2015 roku zgodnie z danymi Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodowych ACEA. W ujęciu rocznym liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła o 6,8%, co stanowi, że rok 2016 jest trzecim z rzędu rokiem wzrostu. /Źródło: TOC/