Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

20.03
2017

Wzrost Cen Poliamidu w Marcu

Ceny poliamidu 6 w Europie nadal wzrastają w marcu mimo niewielkiego obniżenia cen benzenu. Kupujący i sprzedający podają marcowe ceny na poziomie 2150-2300 EUR/T, co oznacza wzrost o około 150 EUR/T od lutego, a w wielu przypadkach nawet więcej. Wzrost cen polimeru pomoże compounderom i innym nabywcom, przełożyć podwyżki w drugim kwartale na ceny swoich wyrobów. Dla wielu graczy kwiecień będzie pierwszą okazją, aby zmierzyć się z nieoczekiwanymi gwałtownymi wzrostami cen polimerów od początku roku. Argumenty dla dalszego wzrostu cen compoundów są bardziej przekonywujące, jeśli są wspierane wzrostem cen standardowych polimerów.

 

Zgodnie z notowaniami, ceny poliamidu 6 w marcu wzrosły o około 150 EUR/T osiągając poziom 2100-2300 EUR/T (Engineering Resin, DDP), w porównaniu do lutego.

 

Popyt w całym łańcuchu poliamidowym był silny w marcu, a wzrost cen częściowo wspierany był nabywaniem przez kupujących większych ilości tworzywa, w celu zabezpieczenia się przed dalszym wzrostem cen. Popyt na rynku był silniejszy niż można było przypuszczać głównie z powodu słabego wzrostu gospodarczego w większości krajów europejskich.

 

Dostawy polimeru były dość napięte w marcu. Odnotowano silne możliwości arbitrażu, głównie do Azji i wydaję się że znaczące ilości poliamidu 6 wyeksportowano w ciągu pierwszego kwartału. Do tego, 12 marca firma Kuibyshev Azot zadeklarowała siłę wyższą w odniesieniu do dostaw cykloheksanonu, kaprolaktamu i poliamidu 6 w swoim kompleksie w Togliatti w Rosji, po pożarze jednej z pięciu instalacji utleniania cykloheksanu. Inne jednostki działają normalnie. Ponieważ ceny azjatyckie osiągnęły szczyt w marcu, kupujący i sprzedający oczekują na ewentualne spadki cen europejskich. Wydaje się to nawet bardzo prawdopodobne po osłabieniu europejskiego rynku benzenu, w ciągu ostatnich trzech tygodni. Ale po czterech latach słabych marż w całym łańcuchu poliamidowym, nikt nie śpieszy się do strat pieniężnych na nowo. Rynek w dalszym ciągu oczekuje, że w Polsce i w Arabii Saudyjskiej zostaną otwarte nowe instalacje polimeryzacji poliamidu 6. W Arabii w żadnym z projektów nie ogłoszono początkowych terminów startowych, więc konkurencja będzie niemal niemożliwa, jednakże z całą pewnością moce produkcyjne wzrosną w ciągu tego roku. Sprzedający interesują się bardziej wskaźnikami operacyjnymi w celu zapobiegania przewlekłym nadwyżkom.

 

Podobnie jak w Ameryce Północnej, ceny butadienu i propylenu wciąż wzrastają w Europie, co sprawia że ceny poliamidu 66 wzrastają. Tendencje te są sprzeczne z tymi w Azji, gdzie butadien i propylen zaczął się osłabiać, ale większość azjatyckich producentów poliamidu 66 wykorzystuje produkty pośrednie importowane z Ameryki Północnej i Europy jako punkt wyjścia, a nie butadien lub propylen. Pomimo osłabionego rynku benzenu, ceny kwasu adypinowego rosną również w Europie. W ubiegłym roku przywrócono równowagę popytowo/podażową na rynku europejskim, ponieważ import z USA spadł. Rynek zacieśnił się od początku tego roku, ponieważ import z Chin był znacznie mniejszy. Kupujący i sprzedający uzgodnili ceny spot poliamidu 66 w zakresie 2500-2600 EUR/T DDP w marcu i trend w cenach jest zdecydowany. Jeden sprzedający oferował niewielkie ilości w cenie 280o EUR/T DDP, ale to jest zbyt wygórowana kwota dla większości kupujących. Na europejskim rynku poliamidu 66 podobnie jak w przypadku rynku poliamidu 6, nabywcy usiłują zaopatrzyć się w jak największą ilość materiałów, więcej niż jest to potrzebne, aby nie narażać się na dalsze wzrosty cen./Źródło: TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito