Europejskie ceny poliacetalu w pierwszym kwartale nie odnotowały większych zmian z powodu wzrostu cen surowców. Zdaniem uczestników rynku, pozostano na tym samym poziomie cen, przy ogólnej równowadze popytowo-podażowej. Pozornie negowano wpływ cen metanolu w pierwszym kwartale, ale producenci najprawdopodobniej będą dążyć do uzyskania wyższych cen w drugim kwartale, oczywiście nie ma pewności co do wysokości wzrostów. Rynek poliacetalu nie koniecznie idzie w parze ze zmianami cen metanolu, ale zdecydowanie jest bardziej wrażliwy na sytuację popytowo-podażową.
Europejskie ceny kontraktowe kopolimeru w marcu utrzymywały się na poziomie 1900-2050 EUR/T DDP NWE, a ceny homopolimeru w zakresie 2515-2845 EUR/T DDP NWE, podobnie jak w styczniu.
Jednak wielu uczestników rynku, oczekuje gwałtownego wzrostu cen w drugim kwartale. Ceny metanolu spot wyniosły ponad 400 EUR/T FOB Rotterdam i jest to najwyższy poziom od końca 2008 roku. Negocjacje cen kontraktowych za IQ ustanowiły poziom cen 355 EUR/T, co oznacza wzrost o 107 EUR/T w porównaniu do IVQ 2016 roku.
Firma Methanex ogłosiła jednak ceny na poziomie 370 EUR/T. Natomiast firma DuPont Performance Materials ogłosiła wzrosty cen o 250 EUR/T w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce dla homopolimerów sprzedawanych pod marką Delrin, obowiązujące od 15 lutego. Wzrost cen nie od razu odniósł sukces, ale DuPont najprawdopodobniej będzie dążyć do zwiększenia tego wzrostu w IIQ. Niektóre kontrakty rozliczane zostały przed rozpoczęciem kolejnego kwartału, więc rozmowy miały miejsce prawdopodobnie w połowie marca. /Źródło: TOC/