Popyt na PBT jest uważany za stabilny w marcu i wszyscy mają nadzieję, że drugi kwartał będzie kontynuacją dodatniego trendu wolumenu. W najbliższym czasie nie ma dowodów na istotną zmianę warunków rynkowych zarówno w sektorze E/E jak i motoryzacyjnym.
Prognozuje się, że ceny pozostaną stabilne po podwyżkach cen, które zostały uwzględnione w lutym, na poziomie około 40-50 EUR/T. Źródła poinformowały, że w tym kwartale odnotowano wzrost cen niewzmocnionych gatunków PBT. Ceny w marcu są stabilne, a póki co nie widać sygnałów, aby w drugim kwartale odnotowano znaczące zmiany.
Notowania cen naturalnego PBT w marcu pozostały na poziomie 2130-2250 EUR/T DDP, a ceny modyfikowanego i niewzmocnionego PBT na poziomie 3050-3250 EUR/T DDP, jak w lutym.
Producenci BDO osiągnęli wyższe ceny w kontraktach na pierwszy kwartał, a wiele ogłoszeń wskazuje na dalszy wzrost cen w drugim kwartale. Celem producentów BDO jest osiągnięcie 200 EUR/T. Jednocześnie ceny PTA wzrosły również w styczniu i odnotowano dalszy wzrost w lutym o 35 EUR/T, odzwierciedlając wzrost cen kontraktowych paraksylenu. Ceny kontraktowe paraksylenu w marcu utrzymują się na tym samym poziomie, co wskazuje że i ceny kontraktowe PTA w marcu pozostaną niezmienione.
Sprzedaż samochodów osobowych w Europie utrzymała poziom wzrostowy w lutym, chociaż sprzedaż wzrosła jedynie o 0,7%. Dane LMC Automotive wykazały rejestrację samochodów na poziomie 1,01 mln pojazdów, podczas gdy SAAR (Sezonowy Skorygowany Wskaźnik w Ujęciu Rocznym) utrzymywał się na poziomie 14,6 mln, czyli nieco poniżej poziomu stycznia. /Źródło: TOC/