W pierwszym kwartale na rynku poliamidu 6 w Europie odnotowano trend wzrostowy, z powodu rosnących cen surowców, ale w kwietniu nastąpiła zmiana, zgodnie z informacjami uczestników rynku. W kwietniu miały miejsce dyskusje na temat szerokiego zakresu cen polimerów, ale zdaniem uczestników rynku był to objaw dynamicznego rozwoju sytuacji w ostatnim czasie.
Zgodnie z notowaniami, ceny poliamidu 6 w kwietniu pozostały na tym samym poziomie 2150-2300 EUR/T (Engineering Resin, DDP), jak w marcu.
Kierunek rynku był mniej wyraźny w kwietniu z powodu wielu czynników, w tym gwałtownego spadku cen kontraktowych benzenu, o około 192 EUR/T w porównaniu do marca, a źródła rynkowe twierdziły, że w ciągu miesiąca ceny są trudne do przewidzenia.
Wiele cen bazujących na ustalonych formułach obniżyło się w kwietniu, ale nie było to regułą. Compounderom już teraz trudno było przejść przez wzrost cen poliamidu osiągnięty w pierwszym kwartale, a trudne warunki rynkowe nie pomagały im także w kwietniu. Mówiono, że ceny kaprolaktamu wzrosły w kwietniu o 100 EUR/T lub nawet więcej, ale nie było jasnych sygnałów na ten temat. Jednym z powodów, dlaczego ceny poliamidu 6 nie wzrosły może być fakt, że rynek kaprolaktamu był postrzegany jako zbilansowany w kwietniu, a źródła rynkowe przewidują, że w najbliższych miesiącach nastąpi spowolnienie i w trzecim kwartale rynek będzie dość napięty.
Firma Fibrant zadeklarowała siłę wyższą na instalacji kaprolaktamu w swoim zakładzie produkcyjnym o mocach wytwórczych 250 000 T/rok w holenderskim Geleen, w dniu 30 marca, z powodu nieokreślonych problemów produkcyjnych. Siła wyższa została zniesiona 18 kwietnia, według uczestników rynku. Nie miała ona jednak istotnego wpływu na ogólną sytuację na rynku.
Firma Kuibyshev Azot zadeklarowała siłę wyższą w odniesieniu do dostaw cykloheksanonu, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 ze swojego kompleksu w Togliatti, w Rosji w dniu 12 marca.
Jeśli chodzi o sytuację na rynku poliamidu 66, to była ona znacznie bardziej klarowna. Dostawy polimeru, jak również kluczowych surowców pozostały napięte i w kwietniu nastąpiły dalsze podwyżki cen. Czas realizacji niektórych zamówień wyniósł 8-10 tygodni, według źródeł rynkowych. Wzrost cen w wysokości 100 EUR/T był powszechnie przyjęty, pomimo spadku cen surowców. Podobnie jak w przypadku rynku poliamidu 6, zakres cen był dość szeroki.
W kwietniu ceny poliamidu 66 wzrosły o około 100 EUR/T w dolnej granicy i około 50 EUR/T w górnym zakresie, osiągając zakres od 2700-2850 EUR/T DDP w porównaniu do marca.
Na rynku kwasu adypinowego dostawy były opisywane jako bardzo napięte, a popyt postrzegany od dobrego do silnego na rożnych rynkach zastosowań. W rezultacie, w kwietniu ceny kwasu adypinowego ponownie wzrosły, po gwałtowny spadku cen początkiem marca. Zgodnie ze źródłami rynkowymi, swobodne wynegocjowane ceny kwasu adypinowego wzrosły między 100-200 EUR/T. Według niektórych źródeł, wzrosty cen były jeszcze wyższe, ale nie udało się tego potwierdzić. Jeden z dostawców powiedział, że wszyscy jego klienci zaakceptowali wzrost cen z większym lub mniejszym wahaniem. W przeciwieństwie do pierwszego kwartału, gdy wzrost cen benzenu doprowadziły do wzrostu cen w łańcuchu poliamidowym, wzrost cen kwasu adypinowego w kwietniu był ściśle uzależniony od sytuacji podażowo-popytowej.
Ogólny popyt na poliamid 6 i 66 w kwietniu był silny. Silniejszy niż tego oczekiwano. Działalność w regionie była bardzo aktywna na czele z silnym zapotrzebowaniem na samochody. Rejestracja nowych samochodów pasażerskich w UE wzrosła znacząco w marcu o 11,2%, w sumie o 1.891.583 sztuk. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, poziom wzrostu wynika głównie z sytuacji, ze Wielkanoc, okres spadku, przypadła w roku ubiegłym w marcu, a w roku obecnym w kwietniu. W ujęciu ilościowym, osiągnięty wynik jest najwyższym z wyników marcowych w historii. /Źródło: TOC/