Na rynku PBT nadal występuje niedobór surowca BDO (butanodiol), a rynek europejski nie zaobserwował poprawy sytuacji w maju. Zdaniem niektórych sytuacja na rynku pogorszyła się. Niektórzy producenci doświadczali trudności z uzyskaniem BDO w wymaganych ilościach, a także niewielkimi ograniczeniami produkcji PBT. Inne źródła poinformowały, że udało się im uzyskać odpowiednią ilość surowca, ale nie było to łatwe zadanie.
Europejscy producenci pochodnych PBT nadal mają możliwość konkurencyjności na światowym rynku. Wynika to z faktu, że ceny azjatyckie BDO (także ceny PBT) są obecnie na bardzo wysokim poziomie, których nie obserwowano od kilku lat. Korzystne były również korzystne kursy walut.
Notowania cen naturalnego PBT w maju pozostały na tym samym poziomie 2200-2300 EUR/T DDP, a ceny modyfikowanego i niewzmocnionego PBT na poziomie 3130-3250 EUR/T DDP, jak w kwietniu.
Popyt był dobry w maju, a perspektywy na czerwiec pozostają takie same. Jednak niektóre ze źródeł obawiają się, że europejski rynek motoryzacyjny może ulec spowolnieniu. Według danych ACEA, kwietniowe rejestracje samochodów osobowych spadły o 6,6% do 1,19 miliona sztuk, ale spadek ten spowodowany był świętami Wielkanocnymi. Sprzedaż w pierwszych czterech miesiącach 2017 roku wzrosła o 4,7%, co stanowiło połowę wskaźnika odnotowanego w tym samym okresie w 2016 roku i były to najwolniejsze pierwsze cztery miesiące od 2012 roku.
Napędzany przez bieżące wzrosty cen surowców, szczególnie w przypadku BDO, ceny za drugi kwartał wzrosły o około 80-90 EUR/T, w zależności od gatunku. Ceny kontraktowe BDO w II kwartale wzrosły o 200 EUR/T w odpowiedzi na ograniczoną podaż na rynku europejskim wraz ze wzrostem cen surowców. Ceny PX /para ksylen/ obniżyły się pod koniec kwietnia, z poziomu 870 EUR jaki uzyskały w marcu i ustabilizowały się w przedziale 815-850 EUR/T. A to z kolei oznaczało spadek cen PTA /kwas tereftalowy/ do poziomu 690-737 EUR/T. Pierwsze spadki cen PX w maju, spowodują w dalszej konsekwencji spadek cen PTA. /Źródło:TOC/