Europejski rynek PBT w styczniu utrzymywał się nadal na mocnym poziomie, przy ogólnej stabilności całego rynku tworzyw konstrukcyjnych.
Wyższe niż szacowano wskaźniki wzrostu dla niemieckiej gospodarki wspierały optymizm na w tym obszarze. Niemiecki PKB na 2017 rok, wyniósł 2,2%, czyli znacznie więcej niż pierwotna prognoza 1,4%. Wynik ten zwiększył optymizm także dla wzrostu gospodarczego Europy w 2018 roku. Oczekuje się, że wzrastająca fala przeniesie się na wszystkie obszary, a przemysł motoryzacyjny oraz sektor tworzyw inżynieryjnych z pewnością powinny być obszarami o dużej aktywności.
Spowolnienie europejskiego popytu z branży motoryzacyjnej w grudniu nie jest uważane za reprezentatywną tendencję oczekiwaną w 2018 roku, a większość obserwatorów rynku spodziewa się dobrego roku (2,5% wzrost). Pojawiają się spekulacje, że na niektórych z obszarów może wystąpić pewne gromadzenie zapasów, ale producenci sprzętu nadal zgłaszają wysokie wymagania dotyczące wykorzystania. Nie ma dowodów na to, że wysokie zapasy zaczną w tym momencie hamować popyt.
Ceny surowców tj. BDO wzrosły o około 50-70 EUR/T w pierwszym kwartale. W przypadku PTA rynek jest stabilny, a ceny rosną, pomimo poprawy podaży przy ponownym uruchomieniu fabryki JBF RAK w Belgii. Oczekiwania co do reszty kwartału są wysokie, a wzrost cen BDO przyczynił się do wzmocnienia cen na PBT, choć nie w takim samym stopniu.
Notowania cen naturalnego PBT w styczniu wzrosły o 70 EUR/T do poziomu 2400-2500 EUR/T DDP, podobnie jak i ceny modyfikowanego i niewzmocnionego PBT wzrosły o 70 EUR/T do poziomu 3330-3450 EUR/T DDP, w porównaniu do grudnia.
Firma Celanese ogłosiła wzrost cen PBT o 200 EUR/T, która będzie obowiązywała od 15 lutego lub zgodnie z obecnymi umowami. /Źródło: TOC/