Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

21.02
2018

Sytuacja na Rynku Poliamidów w Lutym

Uczestnicy rynku poliamidu 6 w Europie mieli nadzieję na stabilną sytuację rynkową w lutym, po skomplikowanych negocjacjach cenowych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Oczekuje się, że ceny polimeru i kaprolaktamu będą ściśle podążać za cenami kontraktowymi benzenu.

 

Całkowite zapotrzebowanie na PA 6 utrzymywało się w lutym na dobrym poziomie, a na rynku już od stycznia dostępne były duże zapasy materiałów. Ceny kontraktowe benzenu obniżyły się o 57 EUR/T w lutym do 735 EUR/T. Mając na uwadze lutową korektę notowań oraz fakt, że cena kontraktowa benzenu wzrosła w grudniu 2017 r. o 145 EUR/T, a w styczniu 2018 r. obniżyła się o 55 EUR/T konsumenci oczekiwali spadku cen, odzwierciedlającego realne zmiany notowań surowców. Ogólnie rzecz biorąc ceny PA 6 w grudniu i styczniu wzrosły o 90-100 EUR/T w porównaniu do poziomów z listopada.

 

Bardzo interesujące jest, jak ceny rynkowe w Europie zareagują na sytuację w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza gdy koniecznym jest eksportowanie kaprolaktamu oraz poliamidu, w celu pokrycia lokalnego zapotrzebowania.

 

Zgodnie z notowaniami, ceny poliamidu 6 w lutym pozostały na tym samym poziomie 2130-2280 EUR/T (Engineering Resin, DDP), co w styczniu.

 

Na rynku PA 66 sytuacja w dalszym ciągu ewoluowała w styczniu zgodnie z doniesieniami o dwóch ogłoszonych wystąpieniach siły wyższej. Firma Solvay zadeklarowała ją na produkcję PA 66 w swoim zakładzie w Blanes w Hiszpanii na początku stycznia i nie było jasne, jak długo ta sytuacja potrwa. Uczestnicy rynku poinformowali, że FM została później rozszerzona na inne zakłady polimeryzacji firmy Solvay we Francji, ale na rynku było brak pełnego potwierdzenia tej sytuacji. Firma Solvay ma zdolność produkowania około 45.000 ton polimeru w Blanes, w tym tworzyw konstrukcyjnych i poliamidu włókienniczego. Według uczestników rynku, obiekt Blanes działał przy obniżonych mocach w połowie stycznia. Firma Solvay ma zdolność produkcji około 135.000 ton PA 66 w Saint Fons i Valence we Francji. Nieco później, w tym samym miesiącu, firma BASF zadeklarowała FM na instalacji HMDA, soli AH oraz PA 66 powodując przestój w zakładzie HMDA w Seal Sands w Wielkiej Brytanii, obsługiwanym przez INEOS. Według uczestników rynku czas działania siły wyższej nie jest obecnie jeszcze znany. Przerwy te, wraz z problemami z produkcją w USA, doprowadziły do ​​spekulacji na temat dostaw polimerów w pozostałej części pierwszego kwartału.

 

Na ceny PA 66 nie miały wpływu występujące na rynku problemy produkcyjne i ustalono je na tym samym poziomie co w styczniu, zgodnie z informacjami uczestników rynku. Dostawcy uznali że przez osiągnięte wzrosty w 2017 roku cena PA66 osiągnęła stosunkowo dobrą wartość i nie chcieli oni wywierać większej presji na klientów w styczniu. Sytuacja ta może ulec zmianie w lutym ze względu na zmieniający się charakter warunków rynkowych i oczekiwana napięta sytuacja dotycząca zapasów. Firma Ascend podwyższyła ceny  poliamidu 66 (włókienniczego i compoundów) na luty o około 200 EUR/T. Inni producenci także oczekują i będą dążyć do dalszych podwyżek cen. Obecnie zgodnie z notowaniami, ceny poliamidu 66 w lutym utrzymują się na poziomie 2870-3070 EUR/T (Engineering  Resin, DDP). /Źródło: TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito