W chwili obecnej w lutym ceny konstrukcyjnego poliamidu 6 w Europie utrzymują się na poziomie 1950-2050 EUR/T (Engineering Resin, virgin, DDP), tak jak w styczniu. Styczeń był miesiącem znaczącego wzrostu cen poliamidu 6 o około 30-50 EUR/T, a w niektórych przypadkach nawet o 70 EUR/T. Najniższe grudniowe ceny, wynoszące 1900-2050 EUR/T, zniknęły z rynku w styczniu, ale górna granica przedziału cenowego z grudnia pozostała do chwili obecnej. Mimo ciągłej zwyżkowej presji na surowce, sprzedający znajdują trudność w przekroczeniu górnej granicy ceny sprzedawanego poliamidu 6 w Europie Zachodniej.
Wzrost cen polimerów w styczniu odzwierciedla pewien wzrost kosztów produkcji, pomimo że ceny kontraktowe benzenu ponownie wzrosły w lutym, a kupujący poliamid 6 sprzeciwiali się dalszemu wzrostowi cen. Rynek jest dobrze zaopatrzony, a nic nie wskazuje, że popyt zmienia się w znaczący sposób. Tak więc większość kupujących spokojna jest o krótkoterminowe trendy cenowe.
Eksport poliamidu 6 z Europy do Azji – w szczególności do Korei Południowe – wzrasta według niektórych raportów. Jeśli potwierdzą to statystyki handlowe, sugerować będzie to nowy zwrot w globalnym łańcuchu poliamidu. Trwa nerwowość wśród europejskich producentów, gdyż gwałtowny wzrost cen może przyciągnąć niepożądany import poliamidu 6.
Nie było analogicznego wzrostu cen poliamidu 66 od początku roku. Ceny poliamidu 66 w Europie utrzymują się na poziomie 2250-2350 EUR/T (Engineering Resin, virgin, DDP), tak jak przez kilka ostatnich miesięcy. Popyt jest ściśle związany z rynkiem motoryzacyjnym. Ubiegłoroczny spadek cen butadienu pozostaje w przeciwwadze do niedawnego wzrostu cen benzenu, niemniej rynek butadien zaczyna się powoli odbudowywać co z kolei będzie powodowało presję na wzrost cen poliamidu 66. /Źródło: Tecnon OrbiChem/