Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

23.07
2018

Poliwęglan – Lipcowy Przegląd Rynku

Obecna sytuacja w sektorze poliwęglanów jest dobra dla producentów i nadal będzie kontynuowana na dobrych poziomach marż. Może się jednak okazać, że nie będą one tak wysokie do końca 2019 roku. Sytuacja dla producentów PC pozostanie jednak w dalszym ciągu na tyle dobrych poziomach, że inni producenci z sektora tworzyw konstrukcyjnych i tak będą mogli ich zazdrościć.

Sprzedawcy próbując zmienić strategię działania spowodowali znacznie bardziej intensywną konkurencję cenową.

 

Ceny

Ceny dla gatunków ogólnego zastosowania zostały oszacowane w lipcu w przedziale od 2680-2880 EUR/T. Kwartalny przedział cenowy dla typów do zastosowań optycznych został oszacowany w zakresie 2610-2810 EUR/T.

 

Produkcja

Europejskie zakłady nadal dobrze funkcjonują i osiągają wysokie stopy operacyjne dzięki zwrotom wysokiej wartości marż generowanych z rynków krajowych i międzynarodowych. Nie przewiduje się żadnych planowanych a także nieplanowanych postojów instalacji.

 

Handel

Ostatnie dane dotyczące handlu są dostępne z kwietnia. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku eksport wzrósł o 43% w porównaniu do tego samego okresu w 2017 roku. Chiny pozostają bardzo ważnym celem eksportowym, podobnie jak kraje Europy Środkowej. Import spadł o 10% w porównaniu do tego samego okresu. Korea Południowa pozostaje największym pojedynczym eksporterem do UE.

 

Koszty Produkcji

Całkowite koszty produkcji dla europejskich producentów wzrosły o około 50 EUR/T w lipcu, w porównaniu do czerwca. Perspektywa z punktu widzenia kosztów była regulowana przez wpływ sektora energetycznego, a zmienność prognoz na przyszłość wynika ze stałego obniżania cen ropy Brent do około 75 USD za baryłkę w grudniu. Obniży to koszty produkcji wszystkich półproduktów w łańcuchu poliwęglanu.

 

W tej chwili, biorąc pod uwagę obecny rozdźwięk pomiędzy większością cen rynkowych i produkcją, koszty produkcji są ogromnym balastem i tak już w trudnych warunkach rynkowych, które dominowały pod koniec 2017 roku i początkiem 2018 roku. Koszty produkcji, nie dość że są obecnie na wyjątkowo wysokim poziomie (jaki obserwowano ostatnio w 2011 roku) mogą niebawem jeszcze wzrosnąć.

 

Perspektywy rynku

Podaż pozostaje napięta, ale nie ma już widocznego niedoboru na rynku, co zostało potwierdzone. Niektórzy sprzedawcy oferują obecnie ceny i wolumeny ustalone dla drugiej połowy 2018 roku, co mogłoby sugerować, że i oni również uważają, że koszty zostaną obniżone i że powinni skorzystać z okazji, aby zabezpieczyć wolumeny przed zmianą w oczekiwanym obrocie handlowym w 2019 roku.

 

Należy zwrócić także uwagę, że nowe zdolności produkcyjne w Korei Południowej w 2019 roku oraz wzrost produkcji w Arabii Saudyjskiej pojawią się w momencie, gdy nowe moce produkcyjne w Chinach będą zmieniały globalną równowagę między podażą a popytem. Globalna zdolność produkcyjna ma wzrosnąć o około 2 mln ton rocznie do roku 2023. Podsumowując, przyczyni się to do zwiększenia presji importowej w Europie i ograniczenia możliwości eksportowych. Dlatego też spowoduje to obniżenie stawek operacyjnych w Europie w okresie 2019-2023. Okres przejściowy do drugiej połowy 2018 roku, może okazać się czasem „ciszy przed burzą”.

 

Gospodarka europejska rozwija się wolniej, a ryzyko polityczne wzrasta. Czynniki przejściowe prawdopodobnie zawyżały na pogorszeniu działalności na początku roku i wyraźnie widocznym spowolnieniu. Należy zwrócić uwagę na niedawne osłabienie sektora usług i rosnące ceny ropy ograniczające rzeczywiste dochody gospodarstw domowych. Zmniejszyły się także dane dotyczące handlu zagranicznego i produkcji przemysłowej. Co więcej, pomimo korzystnych warunków finansowania, wyłączenie inwestycji nadal stanowi ryzyko ujemne z powodu niepewnego wzrostu - zarówno w odniesieniu do handlu, jak i polityki we Włoszech i Hiszpanii. Potencjalnie niestabilne rządy w obu krajach - koalicji populistycznych partii lewicowych i prawicowych we Włoszech oraz wsparcie potrzebne nowemu rządowi w Hiszpanii partii separatystycznych – zwiastują nadchodzące burze. W związku z tym przewiduje się spowolnienie wzrostu PKB w Europie z 2,6% z 2017 roku, do 2,1% w tym roku. W 2019 roku oczekuje się dalszego spadku PKB do poziomu 1,7%, a w 2020 najprawdopodobniej obniży się do 1,6%. Prognoza ta została skorygowana o 0,1 punkt procentowy w 2018 roku, 2019 i 2020 roku Podobnie, wzrost w Wielkiej Brytanii został skorygowany do zaledwie 1,1% w tym roku i 1,2% w przyszłym roku.

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito