Popyt nadal rośnie w tempie około 5% rocznie, a producenci dążą do uzyskania wyższych cen celem odzyskania dodatkowych kosztów surowców i generowania wyższych poziomów marż opartych na rosnącym, w dalekiej perspektywie, popycie. Zdaniem analityków potrzeba zachowania właściwej równowagi między podażą a popytem sugeruje, że w nadchodzących latach konieczne będzie zwiększenie podaży. Ogólnie ceny wzrosły dla trzeciego kwartału, o ile pozwalały na to aktualne warunki kontraktów.
Ceny
Europejskie przedziały cenowe w III kwartale oceniono na poziomie 80 EUR/T wyższym niż II kwartale dla kopolimerów oraz o 50 EUR/T wyższym od homopolimerów. Zakresy cen dla kopolimeru osiągnęły wartość 2140-2240 EUR/T, a gatunki homopolimeru 2920-3120 EUR/T. Prognozy sugerują, że zmiany kosztów produkcji będą niewielkie w miesiącach letnich przed ich moderowaniem w czwartym kwartale.
Wydaje się, że sprzedający osiągną nieco wyższe ceny w czwartym kwartale - rzędu 50 EUR/T dla kopolimeru i homopolimeru. Konsumenci i dystrybutorzy nadal utrzymują, że przyrosty ilości są znikome i nie oczekuje się żadnych zmian w bilansie w 2018 roku, a nawet w 2019 roku.
Handel
Import, z roku na rok do kwietnia, wzrósł o 3% w porównaniu do tego samego okresu w 2017 roku. Około 40% importu pochodzi z Korei Południowej, a 22% z Tajlandii. Przewiduje się, że import POM zostanie zwiększony, ponieważ BASF uruchamia nową fabrykę o mocy 70.000 ton w Korei Południowej.
Eksport POM do kwietnia spadł o 5% w stosunku do tego samego okresu w 2017 roku. Oczekuje się, że eksport POM z Europy Zachodniej spadnie, ponieważ fabryka BASF o mocy 55.000 ton w Ludwigshafen ogranicza produkcję w ramach przygotowań do zamknięcia.