Na rynku dostępność poliamidu 66 jest ograniczona z powodu problemów związanych z półproduktami tj. adyponitrylem i heksametylenodiaminą (HDMA). Kwestie które dotyczą tej części łańcucha dostaw w Europie odnoszą się do dwóch źródeł. Pierwsze to zakład produkcyjny Butachemie ACN i HDMA w Chalampe we Francji, który miał problemy z bieżącą działalnością jak również dystrybucją HDMA koleją z powodu strajków we wcześniejszym okresie roku. Wynikające z tego ograniczenie dostaw pojawiło się w momencie, gdy pożądane byłoby posiadanie dużych zapasów HDMA w ramach przygotowań do dwóch, a może nawet trzymiesięcznych planowanych przestojów w 2019 roku. Drugie to zakład produkcyjny HMDA w Seals Sands w UK firmy Ineos, działający dla BASF, gdzie wystąpiły problemy z produkcją we wczesnej części roku, powodując formalne wystąpienie siły wyższej (FM). Według informacji rynkowych FM nie została zniesiona i na początku czerwca obiekt Seal Sands uległ rozległej awarii zasilania, która spowodowała zestalenie HMDA w naczyniach reakcyjnych i związanych z nimi rurociągach. HMDA zawiesza się w temperaturze około 40oC i wydaje się, że przerwa była na tyle długa, że materiałzamarzłna miejscu, ponieważogrzewanie elektryczne stało siębezużyteczne. Na razie nie ma informacji, ale zakład HMDA ma zostać ponownie uruchomiony, a powiązana instalacja ACN działa na niskich poziomach zdolności operacyjnych.
Podczas gdy na rynku występują duże zdolność produkcyjne polimeru, konsumenci są coraz bardziej zaniepokojeni faktem, że pomimo ponownego uruchomienia w Seals Sands globalny łańcuch dostaw ADP/HMDA jest podatny na dalsze problemy produkcyjne lub logistyczne.
Powstały fizyczny niedobór poliamidu 66 dyktuje warunki rynkowe, w których można windować pułap cenowy dla tego materiału. Producenci znacznie podwyższyli ceny i można oczekiwać, że zrobią to ponownie. W odpowiedzi kupujący mogą po prostu zapłacić lub podjąć aktywne działania, aby zminimalizować swoje zainteresowanie tym rynkiem. Niektórzy dostawcy Tier 1 i Tier 2 z branży motoryzacyjnej będą niechętni do uzależnienia się od tej sytuacji, która okazała się mało rzetelnym łańcuchem dostaw. Wielu klientów twierdziło, że nigdy wcześniej nie panowały tak trudne warunki rynkowe, ale ci z długimi stażem w tej branży na pewno pamiętają, że nie jest to pierwszy raz, gdy ten rynek miał trudności z zaopatrzeniem.
Na rynku poliamidu 6 panuje zupełnie inna sytuacja. Rynek jest zaopatrywany w nadwyżkowy sposób, biorąc pod uwagę nowe zdolności 80.000 T/Y z Grupy Azoty Tarnów oraz niedawną ekspansję 40.000 T/Y z UBE Industries Castellon Plana, Hiszpania.
Handel
Eksport z Europy Zachodniej wynosił dotychczas około 35.000 ton miesięcznie w pierwszych 5 miesiącach 2018 roku, gdzie w samym maju wyniósł około 32.000 ton. Import do Europy Zachodniej wzrósł w maju, odnotowując około 24.000 ton, dając najwyższy poziom od początku 2016 roku. Producenci z USA są największym źródłem zaopatrzenia dla dostawców w UE.
Cena
Ceny poliamidu 66 w lipcu oceniono w przedziale 3900-4000 EUR/T, co reprezentuje wzrost o 500 EUR/T od czerwca.
Cena poliamidu 6 od maja do lipca, pozostaje na poziomie 1910-2010 EUR/T. Biorąc pod uwagę dynamikę nadpodaży, producenci stoją w obliczu klasycznego efektu nożyc cenowych, ponieważ wszyscy odczuwają wzrost podaży materiału z Polski i rosnącą podaż z Hiszpanii.
Perspektywy rynku
Klienci będą zbyt dobrze zaznajomieni z proponowaną przez BASF ofertą zakupu poliamidowej działalności Solvay, która obecnie podlega przeglądowi przez Komisję Europejską. Komisja wszczęła szczegółowe dochodzenie, ponieważ podmiot, któremu udzielono pomocy, miałby wielkość rynku prawie dwukrotnie większą od wielkości najbliższego konkurenta. Zauważa również, że nowy podmiot byłby w pełni zintegrowany w łańcuchu dostaw i że nic nie wskazuje na to, że zdrowa konkurencja może zostać zachowana, ponieważ na przykład dostęp do adiponitrylu jest zarówno ograniczony, jak i krytyczny, aby móc skutecznie konkurować. Komisja podejmie decyzję do 31 października 2018 roku.
Konsumenci poliamidu 66 walczą o dostawy nawet w przypadku, gdy obowiązują ustalenia umowne, a dostępny wolumen niesie za sobą coraz wyższą cenę. Niektórzy producenci są bardziej zdeterminowani, aby zabezpieczyć każdą korzyść finansową z tego rynku. Poliamid 6 na jest swobodnie dostępny, a ceny pozostają niskie, biorąc pod uwagę trudności, jakie producenci muszą ponieść w związku z rosnącymi kosztami surowców.