Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

03.10
2018

Przegląd Rynku ABS

Przegląd rynku

Po słabym sierpniu popyt w większości krajów europejskich znacząco wzrósł we wrześniu, do poziomu zbliżonego sprzed czasu wakacji letnich. Z drugiej strony, w Azji popyt jest niewielki, ponieważ większość przetwórców spowalnia produkcję wytwarzając towary przeznaczone do celów sezonowych powodując pewnego rodzaju ostrożność w kwestii rozwoju dalszej sytuacji i niepewności rynku. Ze względu na niski popyt i malejące ceny ABS w Azji, w szczególności w Chinach, przywóz z Korei Południowej do Europy utrzymuje się na wysokim poziomie w czwartym kwartale 2019 roku. Zwłaszcza na rynek włoski wpływ ma import z Azji, który doprowadzi do presji cenowej.

 

W tych warunkach rynkowych oczekuje się od dostawców, że nie będą w stanie przenieść pełnego wzrostu kosztów, które był głównie napędzane przez styren i będą musieli obniżyć rekordowo wysoki poziom cen przed końcem roku. Problemy z zaopatrzeniem związane z niskim poziomem wody w Renie wydają się być rozwiązane.

 

Ceny

Większość europejskich przetwórców ustaliło swoje ceny na wrzesień w zakresie 1830-1930 EUR/T stanowiąc niewielki wzrost (o 25 EUR/T w porównaniu do sierpnia), podczas gdy niektóre kluczowi dostawcy ABS mogą pozostać przy obecnych poziomach cen. Aby objąć również cenę rynkową dla kupujących niewielkich wolumenów, ustalono dodatkowy przedział cenowy na wrzesień na 2030-2130 EUR/T, podczas gdy ceny azjatyckiego ogólnego zastosowania ABS, ze względu na gwałtowny spadek ceny, wynoszą 400-500 EUR/T mniej.

Wzrost cen o 25 EUR/T za wrzesień jest nieco niższy niż zapowiedzi największych dostawców w Europie (planowano podwyżki o 50-60 EUR/T). Wzrost ceny wynika głównie ze wzrostu kosztów produkcji.

 

Handel

Dane dotyczące handlu są dostępne dla czerwca. Od początku roku import wzrósł o 27% w porównaniu do tego samego okresu w 2017 roku. Korea Południowa jest największym importerem, który stanowi prawie 60% całości. Następny największy import pochodzi z Tajwanu, gdzie import spadł w czerwcu. Z uwagi na pogorszenie się rentowności w Azji od lipca spodziewany jest wysoki import, zwłaszcza z Korei Południowej, który będzie się opłacał prawdopodobnie do końca bieżącego roku.

 

Polska, Węgry, Turcja i Czechy pozostają największymi celami eksportowymi w Europie Zachodniej z 80.600 ton od stycznia do czerwca 2018 roku. Oznacza to wzrost o 13% w porównaniu do tego samego okresu w 2017 roku. Z drugiej strony Chiny sprowadziły 7% mniej w porównaniu z 2017 rokiem. Jest to związane z mniejszą dochodowością w Chinach.

 

Koszty produkcji

Cena kontraktowa styrenu wzrosła o 65 EUR/T, podczas gdy akrylonitrylu wzrosła o 20 EUR/T. Cena kontraktowa butadienu spadła o 100 EUR/T. Ze względu na wkład surowców i wzrost kosztów energii, koszty gotówkowe na ABS wzrosły o 65 EUR/T. Ponieważ kwestie produkcji akrylonitrylu i styrenu zostały rozwiązane, a wszystkie instalacje w Europie znowu działają, spodziewane jest, że cena dla obu spadnie do końca roku.

 

Perspektywy rynku

Przy spadku cen obserwowanym w ubiegłym miesiącu w Azji oczekuje się, że import z Korei Południowej pozostanie na wysokim poziomie do końca roku. To utrzyma presję na europejskich dostawców. Wyjątkowo wysoki poziom marż na ABS może nie zostać utrzymany. Oczekuje się, że koszty produkcji spadną o około 40 EUR/T, ale cena ABS ogólnego zastosowania może spaść jeszcze bardziej, a dostawcy muszą zrezygnować z części marż. Oczekuje się, że przedział cenowy na październik wyniesie 2010-2110 EUR/T.

Perspektywy na 2019 rok pokazują (po niewielkiej podwyżce w pierwszym kwartale, która była napędzana wyższymi kosztami styrenu), że ceny pozostaną w niewielkim przedziale zmian. Powodem tego jest silny popyt w Europie, który jest wyższy niż przewidywane przyrosty mocy na 2019 roku, głównie w Chinach. Biorąc pod uwagę zdrowy poziom marż ABS, możemy w niedalekiej przyszłości zaobserwować, że niektóre rodzaje polistyrenu zostaną zmienione na ABS. Ineos Styrolution planuje to zrobić do 2020 roku, w fabryce polistyrenu w Wingles we Francji.

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito