Aktywność na rynku poliacetalu powraca do normalnego poziomu z początkiem 2014 roku, ale producenci nadal dążą do wzrostu cen w pierwszym kwartale. Jednym z głównych problemów dostawców poliacetalowych w Europie pozostaje dostępność taniego poliacetalu, gatunki ogólnego zastosowania, importowanego z Azji.
DuPont powiedział, że podniesie od 1 lutego cenę swojego poliacetalu „Delrin” ze względu na wzrost kosztów oraz wyższe ceny surowców. Większe wzrosty cen będą realizowane w specjalnych gatunkach poliacetalu, zgodnie z oświadczeniem firmy. Proponowany wzrost cen przez DuPont dla gatunków ogólnego zastosowania jest w przedziale 147-150 EUR/T (zgodnie z aktualnym kursem wymiany walut), a proponowane podwyżki cen specjalistycznych gatunków będzie wyższy w zależności od dodatku lub blendy. Firma Celanese (Ticona) ogłosiła skutecznie wzrost cen o 5% dla homo i kopolimerów poliacetalu w styczniu. Ceny kontraktowe poliacetalu w Europie w 2013 roku były stabilne, podczas gdy ceny metanolu i inne koszty wzrastały, w lutym wg notowania Contract Quartely DDP są nadal na poziomie 2090-2290 EUR/T dla kopolimeru, a dla homopolimeru 2885-3025 EUR/T.Popyt, przez większość 2013 roku nie był najlepszy, ale działalność na rynku polepszyła się w QIV przed długim przerwą świąteczną w grudniu. Regionalni producenci rzekomo obniżali produkcję pod koniec 2013 roku i prawdopodobnie nie działają jeszcze przy pełnych mocach w 2014 roku, ponieważ wciąż pojawiają się zapytania o popyt w głównych sektorach odbiorców końcowych.
Ceny poliacetalu z sektora dystrybucji były źródłem niepokoju dla producentów regionalnych. Ceny dla niewielkich ilości z rynku dystrybucji były na poziomie około 1700 EUR/T DDP Northwest Europe,
ale wg uczestników rynku, wśród nabywców przy tym poziome cen nie było dużych nabywców. Ceny dla dużych ilości na rynku dystrybucji zostały ustalone na poziomie około 1650 EUR/T DDP Northwest Europe.
Statystyki importu/eksportu do krajów UE są dostępne tylko do października 2013 roku. Przywóz z zewnątrz
EU27 (handel zagraniczny) wyniósł 48,4 tys.ton od stycznia do października, porównywalny ilością 48,7 tys.ton uzyskaną w tym samym okresie 2012 roku. Import do Belgii, Niemiec, Włoch i Francji ze wszystkich źródeł był nieznaczny w ujęciu rok do roku, podczas gdy Wielka Brytania, Hiszpania i Holandia odnotowały nieznaczny spadek w ujęciu rok do roku. Import poliacetalu do Irlandii wzrósł prawie dwukrotnie do 4,5 tys.ton w okresie 10 miesięcy. /Źródło: Tecnon OrbiChem/