Ceny poliamidów spadły w ostatnich miesiącach przy różnych relacjach w stosunku do wartości kontraktowych lub spotowych. Odnotowano i potwierdzono wolumeny spot znacznie poniżej poziomów kontraktowych w ciągu ostatnich 4-5 miesięcy. Ponieważ wszyscy uczestnicy pracowali ze zmniejszoną wydajnością, producenci poliamidu 6 starali się uzyskać optymalną wielkość sprzedaży, a nabywcy skorzystali z tej sytuacji. Producenci obniżali swoje ceny na różne sposoby, stopniowo lub gwałtownie, w różnych ramach czasowych. W rezultacie niskie ceny zaobserwowane kilka tygodni temu w transakcjach nadzwyczajnych lub spot stały się cenami rynkowymi, do których większość dostawców, jeśli nie wszyscy, zostali w naturalny zmuszeni. Wolumeny kontraktowe zostały zminimalizowane, a do ich zabezpieczenia zastosowano różne formuły. Od elastyczności warunków kontraktu, poprzez dodatkowe wolumeny po niższych cenach i inne taktyki negocjacyjne, uzyskiwano wolumeny kontraktowe na obniżonych poziomach notowań. Jednak większość swobodnie wynegocjowanych wolumenów była przedmiotem handlu z ulgami cenowymi, które wzrosły z 20-30 EUR/T do 40-50 EUR/T, chociaż słyszano o większych upustach nawet do 90 EUR/T.
Wielu producentów, którzy wcześniej nie obniżali swoich cen, w ostatnich miesiącach zostali zmuszeni do udzielenia większych rabatów w lipcu. Inni producenci, którzy już korygowali ceny w poprzednich tygodniach, złagodzili spadki w ciągu miesiąca. Najbardziej reprezentatywny spadek oszacowano na 40 EUR/T, co, jak wspomniano powyżej, obejmuje rabaty cenowe zaobserwowane w lipcu. Presja na obniżanie cen utrzymuje się.
Grupa Azoty opublikowała 10 lipca oświadczenie o wystąpieniu siły wyższej dla dostaw PA 6. Firma poinformowała, że deklaracja FM wynika z nieoczekiwanej wady na jednej z linii produkcyjnych PA 6 w Polsce, której nie można było przewidzieć ani zapobiec. Chociaż nie było oficjalnej informacji o czasie ponownego uruchomienia linii produkcyjnej, to ilość poliamidu z Grupy Azoty i reszty producentów jest więcej niż wystarczająca do obecnego poziomu popytu.
Na rynku PA66 warunki pozostały trudne. Źródła rynkowe w Europie powtórzyły szeroko rozpowszechniony pogląd, że popyt gwałtownie spadł w pierwszej połowie 2019 roku. Według uczestników rynku poziomy sprzedaży dla przemysłu motoryzacyjnego były niższe o 20% lub więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.
Wiadomości płynące z sektora motoryzacyjnego w ciągu ostatniego miesiąca również nie pomogły rozjaśnić ponurej perspektywy.
Pod koniec czerwca Ford Motor Co ogłosił, że ograniczy 12.000 miejsc pracy w Europie, w tym sześć fabryk, w ramach reorganizacji działalności w regionie. Według informacji firmy i opublikowanych raportów, do końca 2020 roku, Ford zmniejszy liczbę zakładów produkcyjnych w tym regionie do 18 z 24. Planuje zamknięcie m.in. zakładu w Wielkiej Brytanii i Francji oraz trzech w Rosji.
W lipcu w Japonii Nissan poinformował, że zmniejszył liczbę miejsc pracy o 12.500 na całym świecie w ciągu najbliższych trzech lat po tym, jak odnotował ogromne straty w pierwszym kwartale roku budżetowego 2019.
Cena konstrukcyjnego PA 66 była w lipcu nadal pod presją spadkową, a wydawało się, że producenci są bardziej niechętni dalszemu obniżaniu cen. Uczestnicy rynku ponownie zgłosili szeroki zakres rozliczeń cen rynkowych w lipcu, na rynku można było usłyszeć rozmowy o rozliczeniach toczących się od czerwca i/lub obniżających się do 50 EUR/T w zależności od punktu początkowego. Spadki o 30 EUR/T uznane zostały za najbardziej reprezentatywne. Spadki były niewielkie w porównaniu ze stratami obserwowanymi w Chinach i Azji, gdzie ceny spadły o kolejne 200–300 USD/T do około 3.000–3.200 USD/T. Różnica cen między Europą a Azją wzrosła w lipcu.
Uczestnicy rynku stwierdzili, że niektórzy producenci nie sprzedawali materiałów w cenach spot, ani też nie realizowali sprzedaży przekraczającej limity wielkości umów. Ponadto, podobno kupujący pytali tylko o minimalne ilości dozwolone na warunkach umownych. Według źródeł producenci zmniejszyli produkcję, aby dopasować ją do popytu na rynku. Jeśli chodzi o ceny spot, niektórzy uczestnicy rynku zgłaszali oferty spot w Europie w przedziale 3.000-3.200 EUR/T DDP, ale dostawcy twierdzili, że nie wierzą, że któryś dostawca obniży ceny do tego poziomu. W innych wiadomościach uczestnicy rynku, końcem lipca z niecierpliwością czekali na wiadomości dotyczące wcześniej ogłoszonego połączenia BASF z Solvay. Uczestnicy rynku sugerowali, że niektóre wiadomości mogą pojawić się na początku sierpnia, ale nie było oficjalnego potwierdzenia tej spekulacji. /Źródło: TOC/