Popyt zarówno na PA 6, jak i PA 66 w większości aplikacji zwolnił w 2019 roku, a uczestnicy rynku scharakteryzowali stawki operacyjne dla obu materiałów na poziomie około 70%-75% w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Uczestnicy rynku muszą uzbroić się w cierpliwość, czekając na oznaki poprawy popytu na rynku aplikacyjnym. Wszelkie oznaki zwiększonego popytu pozostały ulotne na obu rynkach.
Z pewnością słaby popyt w sierpniu można przypisać okresowi wakacji letnich, więc istnieje nadzieja wśród uczestników rynku, że konsumpcja na rynku aplikacyjnym zacznie się poprawiać we wrześniu. Jednakże to może raczej dotyczyć aplikacji PA 6.
Uczestnicy rynku poliamidu 66 doskonale zdają sobie sprawę z nadchodzącej zmiany w fabryce adiponitrylu Butachimie we wrześniu i wpływu, jaki może to mieć na wymagania kupujących. Uczestnicy rynku nie oczekują dużej zmiany poziomu popytu na PA 66 podczas czwartego kwartału. Negocjacje cenowe polimerów PA 6 po raz kolejny wynikały z nadpodaży i słabszego popytu z jednej strony, a z drugiej strony przez wyższe ceny surowców. Nadal słyszy się szeroki zakres cen, potwierdzone dla PA6. Za najbardziej reprezentatywny wynik dla tego miesiąca uznano 1830-1980 EUR/T. Niektóre transakcje sprzedaży zostały sfinalizowane z pełnym przejściem kosztów benzenu.
Na rynku PA66 w sierpniu nastąpiła bardzo niewielka zmiana warunków rynkowych. Popyt na rynku aplikacyjnym był niewielki, co podobnie jak w przypadku PA 6, było częściowo spowodowane przerwą na letnie wakacje. Uczestnicy rynku dostosowali niższe oczekiwania popytowe w ciągu roku, oraz wydaje się, że jest bardzo mało dowodów na poprawę konsumpcji w nadchodzących miesiącach. Uczestnicy rynku również budują poziomy zapasów, aby poradzić sobie z przedłużającym się przestojem konserwacyjnym w Chalampe. Ceny PA 66 ponownie spadły w sierpniu, ale tempo tego spadku było wolniejsze ze względu na mniejsze zapotrzebowanie w sezonie wakacyjnym. Ceny PA66 mieściły się w przedziale 3620-3800 EUR/T, co oznacza spadek o około 20-40 EUR/T w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Ponownie wzrosła różnica cen między rynkami Europy i Azji. Wyrażono pewne obawy, że jeśli różnica cen dalej będzie rosła, to niektórzy konsumenci w Europie zostaną zachęceni do zakupu polimeru z importu. /Źródło: TOC/