Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

13.12
2019

Sytuacja na Rynku Poliamidów w Listopadzie

Rynek inżynieryjnych poliamidów 6 i 66 w listopadzie nadal pozostawały pod presją, a jego uczestnicy odnotowali niewielką poprawę nastrojów.

W przypadku obu polimerów spowolnienie popytu w 2019 roku, było głównym czynnikiem wpływającym na niższe ceny, ale temat ten prawdopodobnie pozostanie w czołówce głównych tematów rynkowych również na początku 2020 roku. W przypadku PA6 zmiany cen były podyktowane brakiem równowagi pomiędzy podażą a popytem, która zaczęła przybierać na sile już pod koniec 2018 roku. Pomimo uruchomienia nowych zdolności do polimeryzacji w ubiegłym roku rynek pozostał w dużej mierze zrównoważony ze względu na bardzo duży popyt. W miarę zmniejszania się popytu w 2019 roku, rynek przeszedł w stan nadmiernej podaż, a producenci obniżyli poziom produkcji, utrzymując zapasy na możliwie niskim poziomie. Z drugiej strony ceny benzenu jako głównego surowca pozostały stabilne, a producenci mieli trudności z przejściem przez wyższe koszty produkcji w trzecim kwartale i na początku czwartego kwartału. Jednak rynek benzenu gwałtownie spadł w październiku, pozostawiając uczestników rynku PA 6 w obawie, że w listopadzie nastąpi ostra korekta cen kontraktowych. Jego cena w listopadzie spadła o 150 EUR/T w porównaniu do października do 545 EUR/T, przygotowując grunt pod dalsze obniżki zarówno dla PA6, jak i kaprolaktamu. Ceny poliamidu 6 spadły w listopadzie, a zgłaszany zakres korekt był dość szeroki. Odnotowano i potwierdzono obniżki w zakresie 30–150 EUR/T, głównie w zależności od punktu początkowego. Niektórzy uczestnicy zauważyli większą aktywność i zainteresowanie ze strony nabywców, aby zabezpieczyć wolumen na listopad, który można powiązać z obecną tendencją wzrostową oczekiwaną dla benzenu. Działania te są jednak ograniczone ze względu na niepewność co do ostatecznej konsumpcji w nadchodzących tygodniach. Biorąc pod uwagę szeroki zakres potwierdzonych korekt, zmniejszenie o około 70–80 EUR zostało potwierdzone jako najbardziej reprezentatywne w listopadzie. Dlatego też przyjęto, że poziom cen poliamidu 6 w listopadzie wyniósł 1720-1870 EUR/T DDP, co oznacza spadek o 80 EUR/T. Problem, przed którym stanęli dostawcy PA 6 pod koniec listopada, polega na tym, że ceny benzenu spot wzrosły w ciągu ostatnich kilku tygodni i oczekuje się wzrostu ceny kontraktowej w grudniu. Byłoby to bardzo problematyczne dla producentów PA 6, ponieważ szanse na odzyskanie tych kosztów w grudniu będą niewielkie.

 

Według uczestników rynku struktura cen rynkowych PA66 załamała się w wyniku trudnych warunków rynkowych i niższych cen w innych regionach. Konsumenci polimerów domagali się i najwyraźniej otrzymywali gwałtowniejsze spadki cen przy słabym popycie z segmentów końcowych zastosowań. Począwszy od końca trzeciego kwartału, który nadal jest kontynuowany w czwartym kwartale, uczestnicy rynku odnotowali stały spadek cen spotowych do poziomu około 3200-3300 EUR/T DDP w Europie Zachodniej i do około 3000 EUR/T DDP w Północno-Zachodniej Europie, ale ceny te nie były reprezentatywne dla regularnych miesięcznych transakcji. Jednak uczestnicy rynku potwierdzili, że ceny, opisywane jako „sprzedaż spotowa”, „oferta jednorazowa” lub „oferta specjalna”, zostały rzeczywiście osiągnięte w niektórych przypadkach na rynku PA 66 w ostatnim czasie.

 

Rynek pozostał słaby w listopadzie, przy niższych stopach operacyjnych w całym łańcuchu. Trwające zmiany w Chalampe we Francji w dalszym ciągu ograniczały dostawy adiponitrylu, choć ogólnie rzecz biorąc popyt był słaby, ale podaż była nadal wystarczająca w regionie. Niektórzy dostawcy utrzymali silną pozycję w zakresie cen w listopadzie i nie wierzyli, że oferowanie niższych cen pobudzi popyt. Większość uczestników rynku stwierdziła, że wzrosty na jakimkolwiek poziomie po prostu nie byłyby możliwe do zrealizowania przy obecnych parametrach rynku. W listopadzie nastąpił spadek cen PA66 o 200 EUR/T, co dodatkowo odzwierciedla ewolucję cen rynkowych w okresie szybkich zmian od końca trzeciego kwartału do początku czwartego kwartału i uwzględnia zmiany w ostatnich miesiącach, które zostały potwierdzone przez uczestników rynku - zarówno konsumentów, jak i producentów.

Uczestnicy rynku uznali, że niektóre agresywne oferty wciąż pojawiają się na rynku w regularnych transakcji zarówno w listopadzie jak i grudniu, a także w przypadku wolumenów na 2020 rok. Te agresywne oferty pojawiły się w okresie niepewności co do popytu, a także w okresie, w którym pojawiło się więcej ogłoszeń dotyczących zwiększenia mocy adiponitrylu, szczególnie w Chinach. Adiponitryl był postrzegany jako główny punkt krytyczny w całym łańcuchu wartości, a ograniczenia jego dostaw były jednym z głównych czynników wzrostu cen pod koniec 2017 roku i 2018 roku. Po gruntownym przeglądzie Butachimie wciąż pracuje, a uczestnicy rynku oczekują odpowiednich dostaw adiponitrylu w 2020 roku. Rozmowy kontraktowe dotyczące wolumenów w 2020 roku były dobrze przeprowadzone w listopadzie i podobno trwały przez cały miesiąc. Większość uczestników rynku będzie chciała zakończyć negocjacje najpóźniej na początku grudnia, ponieważ działalność na rynku aplikacji zaczęła zwalniać wcześniej niż zwykle przed kontrolą zapasów na koniec roku oraz przed okresem świąteczno-noworocznym. Uczestnicy rynku stwierdzili, że niektóre agresywne ceny oferowane na 2020 rok były obserwowane na rynku w 2017 roku. Uczestnicy rynku stwierdzili również, że niedobory surowców, które nękały rynek w 2018 roku nie były problemem w 2019 roku. /Źródło:TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito