Środowisko branżowe pozostawało w minorowych nastrojach, a jedynie najbardziej optymistyczni uczestnicy rynku starali się znaleźć jakiekolwiek pozytywy w aktualnej sytuacji. Główne branże konsumujące inżynieryjne poliamidy, w tym motoryzacja i tekstylia, pracowały na zdecydowanie niższych obrotach w marcu i do końca maja pozostały w ostrych ograniczeniach.
Najpoważniejsze restrykcje w wielu europejskich krajach zostały złagodzone od maja. Zakłady produkujące pojazdy samochodowe również zostały ponownie otwarte, ale działają one na niskim poziomie głownie ze względu na obawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz brak zainteresowania zakupem od indywidualnych konsumentów. Liczba rejestracji nowych samochodów w UE w kwietniu spadła o 76,3% w porównaniu z kwietniem 2019 roku, dane za maj mogą prawdopodobnie być jeszcze gorsze.
Zapotrzebowanie na inżynieryjny PA 6 do zastosowań w branży opakowaniowej oraz foliowej pozostało bardzo duże, a rynki te powinny utrzymać się w średnim poziomie. Jednak tylko częściowo nadrabiają one straty spowodowane zaległościami innych sektorów. Zarówno producenci, jak i konsumenci pozostają w mocnych ograniczeniach ze względu na słaby poziom popytu prognozowany na czerwiec, wielu konsumentów poprosiło o opóźnienie lub anulowanie zamówień z powodu już wysokich poziomów zapasów.
Za najbardziej reprezentacyjny poziom cenowy poliamidu 6 uznano poziom 1450-1580 EUR/T, co oznacza spadek cen o około 50 EUR/T w porównaniu do kwietnia. Jednak według uczestników rynku całkowity spadek w kwietniu i maju był znacznie wyższy. Oszacowano, że średni spadek poliamidu 6 w okresie dwóch miesięcy należy przyjąć na poziomie 300 EUR/T. Podobnie jak w przypadku kaprolaktamu, w rozliczeniach miesięcznych występowały różnice w oparciu o warunki umowy, poprzednie rozliczenia i reprezentatywne delty między polimerem a surowcami. W czerwcu uczestnicy rynku oczekują kolejnego wzrostu cen benzenu, co jeszcze bardziej skomplikuje negocjacje. Utrzymująca się słabość realnego popytu ponownie zmusi uczestników rynku do oceny, czy możliwy jest potencjalny wzrost cen. Z drugiej strony dalsze obniżki cen mogą być trudne do osiągnięcia, ponieważ niższe wartości raczej nie będą stymulować dodatkowej sprzedaży.
Na rynku inżynieryjnego PA 66 analogicznie występuje brak popytu w przemyśle motoryzacyjnym, który przyczynia się do kształtowania większość dyskusji na rynku. Uczestnicy rynku oczekiwali oznak realnego popytu, jednakże z miesiąca na miesiąc odnotowano niewielką zmianę. Rynek włókienniczy również pozostał słaby w maju, co dodatkowo pogorszyło ogólne problemy branży PA 66.
Konsumenci odbierali minimalne wielkości zamówień zobligowane przez warunki umowy, a wielu konsumentów anulowało lub opóźniało zakupy z powodu słabego popytu. Ceny spot PA 66 były na poziomach zbliżonych do 2100-2200 EUR/T dla gatunku naturalnego. Producenci poliamidu 66 utrzymywali minimalne poziomy produkcji, szacowane na około 50% normalnych wielkości. W niektórych przypadkach dostawcy i niektórzy więksi konsumenci twierdzili, że popyt w maju był gorszy niż w kwietniu.
Ceny surowców znajdowały się pod silną presją spadkową w kwietniu i maju, a część tej słabości odczuwano również na rynku polimerów. Za najbardziej reprezentatywny poziom cen PA66 w maju uznano poziom 2700-2900 EUR/T, co oznacz spadek o około 150 EUR/T w porównaniu do kwietnia. Perspektywy sytuacji dla rynku poliamidu 66 na czerwiec nie są najlepsze. Stopniowe łagodzenie ograniczeń jest kontynuowane, ale strach przed drugą falą przypadków COVID-19 prawdopodobnie zapewni konsumentom ostrożność w perspektywie krótkoterminowej. Większość uczestników rynku spodziewa się wzrostu popytu najwcześniej w trzecim kwartale. /Źródło: TOC/