Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

14.08
2020

Sytuacja na Rynku Poliamidów w Lipcu

 

Sytuacja na rynku inżynieryjnych poliamidów w Europie w lipcu zasadniczo się nie zmieniła, ponieważ słaby popyt na kluczowych rynkach niższego szczebla zmuszał producentów do utrzymania ograniczonych działań. Na rynku PA 6 producenci walczyli o utrzymanie zrównoważonych marż w łańcuchu wartości w obliczu wyższych kosztów surowców. Jeśli chodzi o inżynieryjny PA 66, rynek pozostawał w stanie ciągłych zmian w oczekiwaniu na jakiekolwiek oznaki poprawy popytu na kluczowych rynkach niższego szczebla.

 

Na rynku PA 6 producenci utrzymali produkcję na poziomie około 60% mocy przerobowych w czerwcu, ponieważ nikt nie chciał tworzyć zapasów w tym momencie roku. Chociaż większość ludzi nie podróżuje poza granice kraju w okresie wakacyjnym, aktywność gospodarcza pozostanie ogólnie ograniczona podczas sierpniowych wakacji. W sierpniu planowanych jest kilka zmian na rynku kaprolaktamu, a produkcja polimerów również zostanie obniżona, aby zachować równowagę między podażą a popytem. Po zakończeniu okresu wakacyjnego producenci i konsumenci PA 6 będą z niecierpliwością obserwować księgi zamówień w poszukiwaniu dalszych oznak stopniowego ożywienia gospodarczego w czwartym kwartale. Jednak głównym zmartwieniem uczestników rynku PA 6 pozostaje stały wzrost cen benzenu od maja. Ceny kontraktowe benzenu wzrosły o blisko 200 EUR/T w ciągu ostatnich trzech miesięcy (po załamaniu w kwietniu). Ceny kaprolaktamu wzrosły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, ale tylko o 45 EUR/T. Rentowność w całym łańcuchu wartości PA uległa zaostrzeniu, a niektórzy uczestnicy rynku stwierdzili, że nie byłoby zaskoczeniem, gdyby producenci podnieśli ceny w nadchodzących tygodniach.

 

W lipcu ceny PA6 pozostały na tym samym poziomie 1450-1580 EUR/T co w czerwcu.

 

Na rynku PA 66 niektórzy uczestnicy rynku stwierdzili, że zaczęli dostrzegać bardzo wczesne oznaki ożywienia w lipcu, ale zestresowany popyt rynkowy pozostał na bardzo niskim poziomie. Inni, sugerowali, że wszelkie rozmowy o ożywieniu były przedwczesne, szczególnie w związku z ponownym wybuchem epidemii COVID-19 w regionie. Większość uczestników rynku stwierdziła, że perspektywy na pozostałączęść2020 roku sąniepewne, ale nadal mają nadzieję, że od września możliwe będzie pewne ożywienie gospodarcze.

 

Za najbardziej reprezentatywny poziom cen PA66 w lipcu uznano poziom 2600-2800 EUR/T, co oznacz spadek o około 50 EUR/T w porównaniu do czerwca.

 

Firma BASF ogłosiła podwyżkę cen swoich materiałów polimerowych PA 66 od 1 sierpnia lub zgodnie z warunkami umowy. Zapowiedziany wzrost o 100 EUR/T był połączony ze wzrostem cen półproduktów PA 66. Wielu uczestników rynku stwierdzili, że nie wierzą, iż wzrosty są możliwe do opanowania dla konsumentów przy obecnym poziomie popytu.

 

W pierwszej połowie 2020 roku europejski przemysł motoryzacyjny doznał poważnych zakłóceń. Według statystyk branżowych popyt w całej UE zmniejszył się o 39,5% do 5,1 miliona pojazdów - włączając cztery kolejne miesiące bezprecedensowych spadków. Spośród pięciu głównych rynków, Hiszpania odnotowała największy spadek (50,9%) w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, a następnie Wielka Brytania (48,5%), Włochy (46,1%), Francja (38,6%) i Niemcy (34,5%). Francja była jedynym krajem europejskim, który w czerwcu odnotował wzrost o 1,2% rok do roku. Europejski przemysł samochodowy przeżywa ogromną zapaść i powrót do poziomów sprzed COVID może zająć kilka lat.

 

Popyt na innych rynkach zastosowania, takich jak zastosowania elektryczne i inne zastosowania przemysłowe, utrzymywał się dość dobrze w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Niektórzy konsumenci twierdzili, że przeszli przez okres wyczerpywania zapasów w maju i czerwcu, a część z nich trwała do lipca. Konsumenci rynkowi pozostawali ostrożni co do ożywienia gospodarczego i realizowali minimalne ilości kontraktów dopiero na początku trzeciego kwartału. /Źródło: TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito