Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

09.03
2021

Sytuacja Na Rynku Poliamidów w Styczniu

Na początku Nowego Roku rynek poliamidów w Europie znajdowały się pod presją wzrostową, ponieważ wyższe ceny surowców oraz niektóre ograniczenia surowcowe zostały przeniesione z 2020 roku. Dodatkowo kilka krajów powróciło do rygorystycznych blokad w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się pandemii. Popyt na PA 6 i PA 66 był bardzo duży w styczniu, według uczestników rynku, a to również przyczyniło się do narastających obaw o dostawy surowców w pierwszym kwartale. 

Producenci kaprolaktamu działali dość dobrze w styczniu po wznowieniu produkcji przez Lanxess, ale inne problemy techniczne miały wpływ na dostawy w ciągu miesiąca. Uczestnicy rynku stwierdzili, że w styczniu popyt na inżynieryjny poliamid był znacznie większy niż przewidywano, a na rynku było bardzo mało dodatkowo dostępnych materiałów. Niektórzy dostawcy wskazywali na pełne obłożenie do lutego, dlatego też zakłada się, że sprzedaż w marcu pozostanie na wysokim poziomie. Z informacji rynkowych wynika, że wszystkie zastosowania PA 6 były na dobrym poziomie w styczniu, w tym także folia oraz włókna które wykazywały istotne oznaki poprawy. 

Dostawcy powiedzieli, że istnieją pewne wątpliwości dotyczące popytu na rynku surowców w marcu, ale prawdziwe pytania dotyczące popytu rozpoczną się dopiero począwszy od kwietnia i rozpoczęcia drugiego kwartału. Gwałtowny wzrost cen benzenu przełożył się bezpośrednio na kolejny duży wzrost cen PA 6 w styczniu. W styczniu cena kontraktowa benzenu wzrosła o 165 EUR/T w porównaniu z grudniem i rozpoczęto negocjacje rynkowe z producentami starającymi się o podwyżki równe lub wyższe niż wzrost cen benzenu, podczas gdy konsumenci chcieli utrzymać wzrost nie wyższy niż wzrost cen benzenu, jeśli nawet nie poniżej tego poziomu. Ogólnie uczestnicy rynku stwierdzili, że wzrosty osiągnięte w styczniu były równe wzrostowi surowca o 165 EUR/T. Za najbardziej reprezentatywny poziom cen PA6 w styczniu uznano 1880-2010 EUR/T, co oznacza wzrost o 165 EUR/T w porównaniu do grudnia ubiegłego roku. 

 

Na rynku PA 66, w styczniu, warunki uległy dalszemu pogorszeniu ze względu na niedobory kluczowych surowców, adyponitrylu i HMDA, które zmniejszyły dostawy technicznych poliamidów. Wydaje się, że nie uczestnicy rynku nie widzą rozwiązania na szybką naprawę dostaw PA 66. Fabryka adyponitrylu firmy Butachimie w Chalampe, Francja nadal prowadzi działalność na obniżonych mocach produkcyjnych, a według uczestników rynku, dostawy adyponitrylu pozostały poniżej oczekiwań i prognoz. Niedobór adyponitrylu nie jest bynajmniej nowym problemem na rynku, ale uczestnicy rynku wyrażali frustrację, że problem stał się w tej chwili dość poważny. Firma Ascend Performance Materials wznowiła produkcję polimeru PA 66 w USA w pierwszej połowie stycznia, ale zachowała deklarację siły wyższej. Niektórzy uczestnicy rynku w Europie nie byli pewni, kiedy Ascend będzie miał PA 66 na rynku, ale w chwili obecnej firma ma duże zaległości w zamówieniach, których rozliczenie zajmą trochę czasu. Firma Radici podobno doznała drobnych problemów technicznych swojej fabryce polimerów we Włoszech pod koniec stycznia, a producent miał już do czynienia z niedoborem surowca do produkcji PA 66. Oczekuje się, że Radici rozpocznie działalność na początku lutego. Jeśli chodzi o ceny, uczestnicy rynku powiedzieli, że poważne ograniczenia wsparły kolejną rundę ostrych wzrostów cen w styczniu. W przypadku miesięcznych transakcji niektórzy dostawcy stwierdzili, że konsumenci „byliby skłonni zapłacić każdą cenę” w celu pozyskania potrzebnych ilości. Konsumenci zaakceptowali podwyżki cen w ciągu miesiąca i na rynku nie było zbyt wielu rozrzutów. Jednak uczestnicy rynku uznali, że powrót do poziomów cen z 2018 roku może zaszkodzić konsumpcji PA 66. Według uczestników rynku, pojawiają się już pewne sprzeciwy ze strony kupujących w związku z dyskusjami na temat substytucji w Chinach i Azji. O podwyżkach cen na rok 2021, mówiono w szerokim zakresie w zależności od punktu wyjścia i ustaleń handlowych. Źródła rynkowe podały roczny wzrost cen o 500-600 EUR/T w 2021 roku w porównaniu z cena bazowa wynegocjowaną na 2020 rok. W styczniu za najbardziej reprezentatywny poziom cen PA66 uznano 3280-3480 EUR/T, co oznacza wzrost o około 300 EUR/T w porównaniu do poziomów z grudnia. 

 

Większość głównych dostawców compundów w Europie ogłosiła podwyżki cen w styczniu i/lub lutym w oczekiwaniu na dalsze trudne warunki rynkowe. Niemiecki Lanxess poinformował, że podnosi ceny sprzedaży swoich markowych compoundów z PA 6 i PA 66 odpowiednio o 150 EUR/T i 250 EUR/T w styczniu. Wzrost dotyczył sprzedaży w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. DSM na początku stycznia poinformował o podwyżkach cen o 165 EUR/T w Ameryce Południowej, na gatunki PA 6 przeznaczone do produkcji folii, wytłaczania i wtryskiwania ze skutkiem natychmiastowym. Firma podniosła ceny także w Europie o 140 EUR/T na niektóre compoundy PA 6 i PA 66. Podobnie firma DSM ogłosiła podwyżkę cen obowiązującą w lutym, dla specjalnych gatunków poliamidu, w tym PA 46, PA 4T i PA 410 o 300 EUR/T. Firma Celanese poinformowała również o wzrostach cen swoich compoundów PA 6 sprzedawanych na całym świecie o 200 USD/T, a z PA 66 sprzedawanych na całym świecie o 300 USD/T. Inni współtwórcy powiedzieli, że informują swoich klientów o podwyżkach cen o na podobnym poziomi w lutym. Dostawy niektórych surowców do compoundów były również bardzo ograniczone, między innymi z powodu opóźnień logistycznych i wysyłek, a uczestnicy rynku byli zaniepokojeni, że brak równowagi narastał w łańcuchu dostaw. /Źródło: TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito