Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

10.02
2021

Sytuacja Na Rynku Poliamidów w Grudniu

Sytuacja, z jaką zmagali się europejscy uczestnicy rynku konstrukcyjnego poliamidu 6, była dość jasna w grudniu - wyższe ceny surowców przełożyły się na inicjatywy dostawców mające na celu przeniesienie wzrostu na rynek polimerów. Sytuacja, w jakiej znaleźli się uczestnicy rynku konstrukcyjnego PA 66, była równie jasna – brak odpowiedniej dostępności materiału bez oczekiwań co do znaczącej poprawy w najbliższej perspektywie czasu. 

Po grudniowym wzroście cen benzenu o 103 EUR/T, konsumenci oczekiwali trzycyfrowych podwyżek zarówno kaprolaktamu, jak i PA 6, ogłoszonych przez producentów. Z wyraźnym wzrostem dynamiki sprzedaży w ciągu ostatnich kilku miesięcy, producenci polimerów nie tylko byli w stanie pokryć wzrost cen surowców, ale także zwiększyć marże w grudniu. Uczestnicy rynku potwierdzili podwyżki o 150-200 EUR/T za swobodnie negocjowaną cenę polimeru, w zależności od początkowej ceny, a za najbardziej reprezentatywny wzrost cen przyjęto 150 EUR/T dla rozliczeń rynkowych. 

Ceny kaprolaktamu wzrosły średnio o 125 EUR/T, więc nastąpiła redukcja marży nie tylko w przypadku PA 6, ale także na rynku kluczowych surowców. Ogólny popyt rynkowy pozostał dość silny w grudniu, a uczestnicy rynku stwierdzili, że perspektywy na styczeń są również korzystne. Jednakże obserwując bardziej rygorystycznymi blokadami COVID-19 oraz możliwość „twardego Brexitu” Wielkiej Brytanii, uczestnicy rynku stwierdzili, że coraz trudniej będzie przewidzieć, jak rynki zareagują na te komplikacje. Mówiono również, że produkcja samochodów może ponownie osłabić się w dalszej części I kwartału 2021 r., jednakże nastroje rynkowe mogą się ponownie zmienić po Nowym Roku. 

W przypadku PA 66 niewiele się zmieniło w ciągu ostatniego miesiąca, jeśli chodzi o niedobory kluczowych surowców, adyponitrylu i HMDA, które doprowadziły do ograniczenia produkcji PA 66 w Europie w ciągu ostatnich kilku tygodni. To, co się zmieniło, to dodatkowe ciśnienie spowodowane siłą wyższą ogłoszoną przez Ascend Performance Materials dotyczące mocy produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo pod koniec listopada uczestnicy rynku poinformowali, że dostawy zostały wyprzedane już na grudzień i styczeń. 

Uczestnicy rynku są zaniepokojeni długoterminowymi skutkami dalszych zakłóceń w dostawach PA 66 w następstwie krytycznych niedoborów surowców. Jak powiedział jeden z uczestników rynku, niezawodność branży będzie przedmiotem dalszej analizy, jeśli obecne problemy po stronie podaży nie zostaną rozwiązane w odpowiedni i zrównoważony sposób. Jeśli chodzi o ceny, ograniczona sytuacja dostaw spowodowała presję na wzrost w całym łańcuchu. W grudniu ceny polimerów wzrosły o około 200-250 EUR/T w przypadku wolumenów negocjowanych swobodnie. Niektórzy producenci zapowiedzieli również podwyżki cen o 300-400 EUR/T. Jako najbardziej reprezentatywny wzrost cen w grudniu przyjęto poziom 200 EUR/T. W perspektywie stycznia uczestnicy rynku spodziewają się znacznych podwyżek cen, których domagają się producenci, biorąc pod uwagę dynamikę ograniczonych dostaw i wyższe ceny surowców. /Źródło: TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito