Produkcja addytywna, czyli zastosowanie technologii druku 3D do wytwarzania wyrobów końcowych, części i elementów urządzeń stała się realną opcją produkcji, przynosząc korzyści takie jak konsolidacja montażu, lekkość, projektowanie generatywne i wiele innych.
Ponieważ wytwarzanie addytywne jest procesem łączenia materiałów, w którym produkt może być bezpośrednio wytwarzany z jego modelu 3D, zapewnia to znaczne korzyści w porównaniu z tradycyjnymi technologiami produkcyjnymi, takimi jak obróbka CNC lub odlewanie. Procesy wytwarzania addytywnego mają wyjątkową zdolność umożliwiania wytwarzania części o złożonym kształcie, a opartych o szeroką gamę różnorodnych materiałów, dając znacznie większą swobodę projektowania dla konstruktorów i inżynierów.
METALE PRZED POLIMERAMI I CERAMIKĄ (2A)
Z udziałem w przychodach wynoszących ponad 54% (2022) segment metali zdominował rynek. Patrząc w przyszłość, przewiduje się, że segment metali będzie nadal dominował na rynku i będzie się rozwijał z najwyższym CAGR wynoszącym ponad 28% w okresie prognozy. Segment polimerów odpowiadał za drugi co do wielkości udział w przychodach rok wcześniej. Z drugiej strony segment ceramiki jest gotowy na znaczny wzrost w okresie prognozy.
Chociaż produkcja addytywna z wykorzystaniem ceramiki jest stosunkowo nową techniką, inicjatywy badawczo-rozwojowe podejmowane przez uczestników rynku w zakresie technologii AM, takich jak FDM i druk atramentowy, napędzają popyt na produkcję w tym segmencie. Wybór metodologii AM może umożliwić producentom produkcję skomplikowanych części z większą łatwością oraz wysoką precyzją i dokładnością. Ponadto zwiększone wykorzystanie materiałów pozwala również producentom znacznie zmniejszyć wydatki na produkcję. Wszystkie te korzyści i zalety związane z tą technologią napędzają jej rozwój.
OBSZARY APLIKACYJNE POD ZNAKIEM PROTOTYPOWANIA (2B)
Segment prototypowania odpowiadał za udział w przychodach wynoszący ponad 54% (2022). Proces prototypowania jest szeroko stosowany w wielu branżach i pionach przemysłowych. Duże i silne marki będące przedstawicielami branży motoryzacyjnej, lotniczej oraz obronnej wykorzystują prototypowanie w szczególności do precyzyjnego projektowania i opracowywania części, komponentów i złożonych systemów. Prototypowanie pozwala producentom osiągnąć większą dokładność i opracowywać niezawodne produkty końcowe. W związku z tym oczekuje się, że segment prototypowania będzie nadal dominował na rynku w okresie prognozowania.
Inne zastosowania rozważane w ramach badania obejmują narzędzia i części funkcjonalne. Części obejmują połączenia i inne elementy wymagane do łączenia komponentów. Dokładność i precyzyjne wymiarowanie tych części mają pierwszorzędne znaczenie podczas opracowywania maszyn oraz systemów końcowych. W rezultacie przedstawiciele kilku branż i pionów przemysłowych kładą duży nacisk na projektowanie i budowanie części funkcjonalnych z najwyższą precyzją. W związku z tym oczekuje się, że segment części funkcjonalnych będzie rósł ze znacznym CAGR na poziomie 24% od 2023 do 2030 roku.
Materiały źródłowe: Additive Manufacturing Market Size, Share & Trends Analysis Report By Component, By Printer Type, By Technology, By Software, By Application, By Vertical, By Material, By Region, And Segment Forecasts, 2024 – 2030