Styron i stowarzyszone z nią firmy w Europie będą próbowały podnieść ceny w drugiej połowie czerwca, podała spółka w komunikacie prasowym. Styron dąży do wzrostu cen 180 EUR/T dla wszystkich gatunków poliwęglanu, compoundów oraz blend z dniem 21 czerwca lub w zależności od warunków obowiązujących umów. Styron powiedział, że podwyżki cen są konieczne ze względu na utrzymujący się wysoki koszt kluczowych surowców, które są wykorzystywane do wytwarzania produktów sprzedawanych w ramach tworzyw o nazwach handlowych "Calibre" i "Emerge". Do 8 czerwca nie było innych komunikatów o wzrostach cen na rynku europejskim.
Producenci poliwęglanu ogłosili wzrost cen o 110-150 EUR/T w kwietniu i były one częściowo skuteczne osiągając podwyżkę o 50 EUR/T w tym czasie. Europejskie notowania cen poliwęglanu (typy do zastosowań ogólnych) obecnie utrzymują się na poziomie 2300-2550 EUR/T (GP, DDP), a poliwęglanów do zastosowań optycznych na poziomie 2300-2500 EUR/T DDP.
Ceny surowców w Europie pozostały pod różnymi wpływami. Na rynku bisfenolu A można było zaobserwować tani import z Azji i Rosji, odbierając udziały w rynku regionalnym producentom. Ceny benzenu w QI były bardzo wysokie, a i w QII utrzymywały się na wysokim poziomie. Obecnie europejscy producenci BPA zaczynają szukać materiałów na eksport do USA ze względu na napiętą sytuację na rynku. Decyzja Styronu o wycofaniu się z północnoamerykańskiego rynku poliwęglanu wraz z podjętymi wcześniej decyzjami Dow o zamknięciu jednej z fabryk, oznaczać może początek głębokiej restrukturyzacji lokalnego rynku poliwęglanów. Doniesienia prasowe sugerują, że Bayer rozważa sprzedaż swojego oddziału MaterialScience, aby skoncentrować się na swoich przedsiębiorstwach związanych z opieką zdrowotną. Chociaż nie ma oficjalnych komentarzy, to najprawdopodobniej nie będzie zbyt wielu firm zainteresowanych tym biznesem, jeśli Bayer podejmie decyzję o sprzedaży.
Europejski rynek bisfenolu charakteryzował się ogólnie dużą stabilnością w maju przy jednocześnie odnotowanej niewielkiej stopie wzrostu sprzedaży wynikającej z chęci importu materiałów azjatyckich. Powodem była atrakcyjność jednorazowych cen (spot) zakupu. Sytuacja na rynkach azjatyckich miała wpływ na import poliwęglanów pochodzących z Rosji; tak na poziom importu jak i wielkość poziomów cenowych. Rosnący import sprzyjał korzystnym dla kupujących wahnięciom cen w przedziale 1530-1500 EUR/T DDP.
Europejskie kontrakty na fenol w czerwcu obniżyły się o 71 EUR/T, zgodnie z spadkiem cen benzenu. Kontrakty czerwcowe wyceniane są na 1531-1571 EUR/T FD NWE (free delivery). Początkowe europejskie kontrakty na benzen w czerwcu rozliczane były po 977 EUR/T, o 71 EUR/T niżej niż w poprzednim miesiącu. Kontrakty zostały ustalone po kursie dolara amerykańskiego na poziomie 1330 USD/T FOB NWE (free on board) i przeliczone na ceny EUR w uzgodnionym kursie wymiany walut. /Źródło: Tecnon OrbiChem/