Wzrost europejskich cen kontraktowych benzenu o 99 EUR/T w lipcu przyszedł w najgorszym z możliwych momencie dla zintegrowanych producentów poliamidu. Popyt na poliamid jest sezonowy w okresie lipiec-sierpień. Podniesienie cen, przy zachowaniu wielkości sprzedaży jest prawdziwym wyczynem, osiągniętym przez kilku sprzedawców w typowym okresie letnim.
W wielu sektorach tj. motoryzacyjnym, elektronicznym i budowlanym, często zaplanowane zostały spowolnienia lub przestoje w szczytowym okresie wakacyjnym lipiec-sierpień. Wysiłki sprzedających do podniesienia cen poliamidu 6 w lipcu były w większości nieskuteczne i nie doszło do istotnych zmian w sierpniu.
Dwóch producentów zapowiedziało oddzielne plany podniesienia cen poliamidu 6 o 120 EUR/T w lipcu, ale inni sprzedawcy byli w mniejszym stopniu ukierunkowani na podwyżki cen. Podobnie było wśród producentów poliamidu 66, gdzie tylko jeden z nich ogłosił podwyżki cen dla specjalistycznych tworzyw konstrukcyjnych, a pozostali producenci nie wykazali widocznego zaangażowania w podobne działania ukierunkowane na wzrosty cen.
W chwili obecnej w sierpniu ceny konstrukcyjnego poliamidu 6 są zasadniczo stałe i utrzymują się na poziomie 2050-2100 EUR/T (Engineering Resin, virgin, DDP), podobnie jak w lipcu. Ceny poliamidu 66 w Europie nadal utrzymują się na poziomie 2250 – 2350 EUR/T Engineering Resin, virgin, DDP.
Ogólnie rzecz biorąc, zarówno kupujący jak i sprzedający opisywali rynek w lipcu jako niezmienny zarówno dla poliamidu 6 jak i poliamidu 66 i podobnie opisują rynek dla obu poliamidów w sierpniu. To sugeruje, że producenci musieli w radykalny sposób zredukować marże od początku lipca, a opłacalność produkcji poliamidu ulegnie dalszemu pogorszeniu w sierpniu, ponieważ ceny benzenu mają nadal wzrastać.
Sytuacja ta zmusi do konfrontacji pomiędzy kupującymi i sprzedającymi we wrześniu. Niemniej jednak wymagać będzie ona wysokich umiejętności negocjacyjnych dla każdej ze stron, celem osiągnięcia satysfakcji. /Źródło: Tecnon OrbiChem/