Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

01.09
2014

Rynek Poliwęglanu w Sierpniu

Uczestnicy europejskiego rynku poliwęglanu nadal uważnie monitorowali zmiany na rynku surowcowym na przełomie lipca i sierpnia w następstwie kolejnej rundy podwyżek cen na rynku benzenu i bisfenolu. Producenci poliwęglanu wcześniej zapowiadal ipodwyżki w wysokości 150-180 EUR/T na koniec lipca/początek sierpnia, ale porozumienie nie zostało w pełni osiągnięte i prawdopodobnie nie zostanie osiągnięte w ciągu najbliższych kilku tygodni.

 

Trinseo (dawniej Styron) poinformował o obowiązującym od 1 sierpnia wzroście ceno 180 EUR/T dla swoich tworzyw poliwęglanowych, compoundów i blend, który spółka wprowadziła ze względu na wzrost cen surowców. Firma ogłosiła podobny wzrost obowiązujący pod koniec czerwca, ale nie zyskał on odpowiedniego przełożenia na rynku. Bayer MaterialScience prawdopodobnie ogłosił wzrost cen o150 EUR/T, obowiązujący od 1 lipca, dla kontraktów na trzeci kwartał i drugą połowę 2014 roku, które są nadal przedmiotem dyskusji.

 

Europejskie notowania cen poliwęglanu (typy do zastosowań ogólnych) obecnie utrzymują się na poziomie 2300-2550 EUR/T (GP, DDP), a poliwęglanów do zastosowań optycznych na poziomie 2300-2500 EUR/T DDP.

 

Europejskie wskaźniki rynkowe nadal pokazują, że aktywność gospodarcza poprawia się, ale z niskiego poziomu, w całym regionie. Jednak konflikt zbrojny na Ukrainie nadal generuje niepokój zwłaszcza, jeśli są wprowadzone ciężkie sankcje wobec Rosji przez rządy zachodnie i odwrotnie.

 

W lipcu w Europie, bardzo były potrzebne ulgi dla producentów BPA. Ostry brak podaży na rynkuw USA, spowodowany głównie brakiem fenolu, oznaczał, że wyjątkowo był potrzebny import w tym obszarze. Dwaj spośród największych amerykańskich producentów dotkniętych problemami z fenolem, Bayer i Momentive, mają zakłady w Europie. One zapewniały wsparcie dla statycznego popytu europejskiego i pozwoliły na znaczny wzrost zdolności produkcyjnej BPA.

 

Nastąpiły także zmiany taryfy celnej w UE od dnia 1 lipca, cło przywozowe w wysokości 5,5% ma zastosowanie teraz dla BPA z krajów, które nie mają wzajemnego porozumienia handlowego z UE. Obejmuje to Rosję, z której import osiągnął łącznie 8560 ton w ciągu pięciu miesięcy do maja. Nastąpił spadek w imporcie w lipcu po zmianie taryfy, która jest również korzystna dla europejskich producentów BPA i przyczyniła się do podniesienia wielkości produkcji.

 

W związku z tym, ceny spot BPA wzrosły w Europie i istnieją doniesienia, że zyskały o około 50-80 EUR/T dodatkowo.To sprowadzi ceny teraz do poziomu 1450/1470 EUR/T FCA. Powiązane umowy benzenowe, które są wszystkie na bieżący miesiąc i nies tanowią zaległości płatniczych, rzeczywiście spadły o około 61-62 EUR/T z powodu obniżki o 71 EUR/T cen benzenu i fenolu w czerwcu, choć wiele z tych umów jest swobodnie uzgadniana.

 

W lipcu europejska cena benzenu została ustalona na 1076 EUR/T, wyżej o 99 EUR/T w stosunku do wartości w poprzednim miesiącu. Europejskie uzgodnienie cenowe na sierpień w sprawie benzenu zostało potwierdzone na poziomie 1082 EUR/T, o 6 EUR/T więcej niż w poprzednim miesiącu. /Zródło: Tecnon OrbiChem/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito