Niemiecka firma BASF SE planuje zwiększyć swoją działalność badawczą w Azji i Ameryce Północnej, z zamiarem prowadzenia połowy swoich badań i rozwoju poza macierzystą siedzibą.
"Mamy około 7000 osób pracujących w jednym miejscu, w Ludwigshafen, Niemcy, i to jest łatwe w działaniu, gdy tak wiele osób pracuje w jednym miejscu. Ale w tym samym czasie, nadal obserwujemy przyszłość rozwoju rynku w Ameryce Północnej oraz regionie Azji i Pacyfiku. Początkowo koncentrowaliśmy się bardziej na Chinach, ale teraz Indie jawią się jako inny ośrodek wzrostu w Azj", powiedział Harald Lauke, prezes BASF Biological & Effect Systems Research.
Niemiecki koncern chemiczny zamierza globalizować badania naukowe poprzez przeprowadzenie 50% badań w Ameryce Północnej oraz regionie Azji i Pacyfiku, i 50% w Niemczech do 2020 roku. Obecnie ma około 750 naukowców w Azji, którą to ilość chciałby zwiększyć do 3500 do końca 2020 roku. W 2013 roku zainwestował około 1,8 mld EUR.
Firma BASF otworzyła nowe globalne Centrum Badań i Rozwoju w Thane, Indie, miejscu inwestycji wartości 2 mln EUR w Navi Mumbai w zeszłym tygodniu. Centrum R&D będzie działać w dziedzinach syntezy organicznej, zaawansowanych procesów i receptur, badań, odkryć chemicznych dla nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.
Centrum otwarto z 30 badaczami i ta ilość wzrośnie do 60 osób do końca roku.
Centrum Indie to krok BASF w kierunku strategicznego celu wprowadzania innowacji z regionu Azji i Pacyfiku do regionu Azji i Pacyfiku oraz na świecie. Podkreślono także, ścisłą współpracę z uczelniami, czołowym indyjskim Instytutem Technologii oraz w dziedzinie ochrony własności intelektualnej w regionie i rejestracji patentów.
Firma otworzy również laboratorium baterii w Japonii, ośrodek badawczo-rozwojowy materiałów elektronicznych w Seulu i laboratorium usług technicznych niedaleko pobliżu Szanghaju, a także ostatnio kupiła firmę biotechnologiczną w Kalifornii.
Dodatkowo oprócz swojej działalności badawczo-rozwojowej firma BASF podwoiła swoją sprzedaż w Indiach w ciągu ostatnich pięciu lat do wartości 1,02 mld EUR sprzedaży w 2013 roku, co stanowi około 2% jego światowej sprzedaży.
BASF otworzyła fabrykę katalizatorów chemicznych w Mangalore w 2013 roku i w grudniu rozpoczęła prace budowlane dla nowej instalacji o zwiększonej wydajności, do produkcji niskoemisyjnych katalizatorów samochodowych w Chennai. Oczekuje się, że zakład zostanie otwarty w 2015 roku.
"W dalszym ciągu szukamy możliwości w Indiach i na całym świecie w obszarach, w których możemy coś znaleźć, możemy poprawić technologię poprzez współpracę lub przejęcia, w szczególności w obszarach obniżania wagi oraz zużycia energii", powiedział Lauke.
BASF także buduje fabrykę compoundingu dla tworzyw konstrukcyjnych w Yesan, Korei Południowej, która zostanie otwarta w 2015. /Źródło: Plastics News/