Ineos Group AG pozywa Sinopec, chińskiego giganta w branży naftowej i petrochemicznej, oskarżając go o naruszenie umów w sprawie własności intelektualnej oraz nadużywanie tajemnic handlowych do budowy fabryk akrylonitrylu.
Ineos wyraził stanowczo w sformułowanym oświadczeniu 21 marca, że obawia się "poważnej szkody" w swojej globalnej działalności związanej z akrylonitrylem wartości 3 mld USD, która generuje 500 mln USD zysków rocznie dla firmy i utrzymuje 5000 miejsc pracy.
"Mamy dobre i wartościowe relacje z Sinopec oraz innymi chińskimi firmami w całej naszej działalności. Ale w tym przypadku, musimy podjąć działania, aby chronić interesy naszych akcjonariuszy. Podstawowa wartość Ineos zależy od jego technologii. Nie mamy innego wyboru, jak tylko bronić naszej ciężko wywalczonej własności intelektualnej”, powiedział Jim Ratcliffe, Prezes Ineos.
Sinopec miał licencję na stosowanie technologii akrylonitrylu Ineos od 1984 roku, zgodnie z oświadczeniem Ineos.
Chińska firma poinformowała gazetę Financial Times, że ona także z powodzeniem opracowała swój własny katalizator akrylonitrylu oraz powiązane z tym technologie w swoich laboratoriach badawczych w Szanghaju w ciągu ostatnich 50 lat i stwierdziła, że posiadała "pełne prawa własności intelektualnej."
W swoim oświadczeniu szwajcarska firma Rolle, należąca do Ineos, poinformowała jednak, że „należąca do Sinopec firma Ningbo Engineering Co. złamała umowę technologiczną o długiej tradycji, która wraz z nadużywaniem tajemnic handlowych przez inne firmy należące do Sinopec, umożliwiła rozwój serii nowych w skali światowej instalacji akrylonitrylu bez zgody lub przyzwolenia Ineos”.
Ineos oświadczył, że jego technologia akrylonitrylu stanowi podstawę dla ponad 90% światowej produkcji chemikaliów, które są modułem konstrukcyjnym tworzywa ABS i włókien węglowych użytych do produkcji nowego samolotu Boeing 787 Dreamliner. Szwajcarska firma stwierdziła, że "liczna budowa instalacji akrylonitrylu w Chinach zniszczy jej działalność.”
"Chcemy zabrać naszą najlepszą technologię do Chin, ale musimy wiedzieć, że będzie ona chroniona", powiedział Ratcliffe.
Spółka podała, że złożyła pozew do Wysokiego Trybunału w Pekinie i prowadzi równolegle sprawę arbitrażową w Szwecji. Twierdzi, że ma "pełne zaufanie" do systemu własności intelektualnej w Chinach, ponieważ w tym kraju składa się więcej patentów niż w jakimkolwiek innym kraju.
Ineos, czwarte pod względem wielkości przedsiębiorstwo chemiczne na świecie, produkuje akrylonitryl w dwóch zakładach w USA i po jednym w Wielkiej Brytanii i Niemczech. /Źródło:Plastics News/