BASF oferuje nowy monomer winylowy w ilościach komercyjnych w postaci metylooksazolidynonu winylu (VMOX), jest on szczególnie odpowiedni jako reaktywny rozcieńczalnik w utwardzanych promieniami UV tuszach i powłokach, które można na przykład stosować do cyfrowego druku UV.
W tych zastosowaniach monomer winylowy ma wiele zalet technicznych w porównaniu z konwencjonalnymi rozcieńczalnikami reaktywnymi i umożliwia innowacyjne preparaty powłok o korzystnym profilu toksykologicznym.
BASF po raz pierwszy zaprezentuje VMOX podczas European Coatings Show, który odbędzie się w dniach 19-21 marca w Norymberdze.
VMOX jest ciekły w temperaturze pokojowej i ma bardzo niską lepkość wynoszącą około 4 mPa·s. W porównaniu do konwencjonalnych surowców umożliwia przygotowanie preparatów o niskiej lepkości i prawie bezwonnych. VMOX charakteryzuje się wysoką reaktywnością kopolimeryzacji z akrylanami. Monomer zapewnia doskonałe właściwości adhezyjne na wszystkich typowych podłożach, nawet w niskich dawkach. Umożliwia także uzyskanie bardziej wyrazistych kolorów w końcowych drukowanych produktach i powłokach. Profil toksykologiczny VMOX jest dodatkową korzyścią. W porównaniu do konwencjonalnych produktów, zgodnie z klasyfikacją Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA), VMOX nie wymaga oznakowania "poważne zagrożenie dla zdrowia" i "ostrej toksyczności". Produkt jest w pełni zarejestrowany w systemie REACH do 1000 ton.
BASF, dzięki VMOX rozszerza najbardziej wszechstronnego portfolio funkcjonalnych monomerów winylowych, takich jak etery winylu i związki N-winylu. Te wysokiej jakości półprodukty są powszechnie stosowane na przykład do produkcji powłok, klejów, biocydów, wysokowydajnych olejów, aromatów i farb drukarskich. /Źródło:Owler/