Po dobrympierwszym kwartale, firma BASF(Ludwigshafen/Niemcy; www.basf.com) potwierdziła swoją prognozę na cały rok 2014. Przemawiając na dorocznym walnym zgromadzeniu, prezes Kurt Bock powiedział, że największy na świecie producent chemiczny oczekuje "nieco szybszego wzrostu" w porównaniu z rokiem 2013. Chociaż sprzedaż może nieznacznie spadać ze względu na zbycie udziałów w firmach handlujących gazem, sama transakcja może podnieść EBIT.
Główną inwestycją dla niemieckiej grupy w tym roku będzie budowa w światowej skali kompleksu propylenowego opartego na metanie na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej w USA, wykorzystując tani etan jako surowiec z gazu łupkowego. Obiekt, który jak powiedział Bock, będzie największą dotychczas inwestycją BASF w pojedynczą instalację, ma "znacznie poprawić pozycję kosztową Grupy i opóźnioną w rozwoju integrację w USA.
Patrząc na wyniki za 1 kwartał 2014, prezes powiedział, że sprzedaż grupy wzrosła o 1% do 19,5 mld EUR. Natomiast EBIT przed kosztami nadzwyczajnymi odnotował spadek o 3% do 2,1 mld EUR, dane skorygowane o sprzedaż udziałów BASF w nieeksploatowanych złożach ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym rosyjskiemu Gazpromowi wykazują wzrost o 80 mld EUR. EBITDA wzrósł o 69 mln EUR osiągając 3 mld EUR. Dochody w segmencie Wyrobów Przetworzonych, Materiałów Funkcjonalnych i Rozwiązań (w tym tworzyw konstrukcyjnych) "znacznie się poprawiły".
Segment chemiczny BASF, który obejmuje produkty petrochemiczne i materiały wyjściowe do poliuretanów, jak i półprodukty z tworzyw sztucznych, przyniósł stagnację przychodów ze sprzedaży na poziomie kwartalnym 2013, ze spadkiem EBITDA o 7% do 782 mln EUR ze względu na presję na marży. Niższe ceny sprzedaży i negatywne skutki walutowe były równoważone przez wyższy wolumen sprzedaży, szczególnie w odniesieniu do półproduktów, które odniosły 2% wzrost sprzedaży do 711 mln EUR.
Obroty segmentu monomerów zmniejszyły się o 5% w stosunku do silnego kwartału 2013 do 1,6 mld EUR. Dochody z monomerów zmalały z powodu niższych marż na izocyjaniany w Europie. Koszty budowy nowego zakładu TDI w Ludwigshafen i nowego zakładu MDI w Chongqing/Chiny również przyczyniły się do osłabienia. W segmencie petrochemicznym, trwałe wysokie marże dla produktów krakingu były w stanie skompensować niższe marże w niektórych liniach produktowych. Tutaj także dochody nieznacznie spadły.
W segmencie Materiałów Funkcjonalnych i Rozwiązań, sprzedaż wzrosła o 1% do 4,2 mld EUR. Wszystkie działy segmentu przyczyniły się do wzrostu zysku EBITDA o 20% do 424 mln EUR. Dzięki silnemu rozwojowi wolumenu, zwłaszcza tworzyw konstrukcyjnych, komponentów mikrokomórkowego poliuretanu Cellasto i branży TPU, zarówno sprzedaż, jak i dochody segmentu Materiałów Przetworzonych poprawiły się "nieco", mimo negatywnych skutków walutowych. /Źródło: Plast Europe/