BASF (Ludwigshafen / Niemcy, www.basf.com) podpisał umowę ramową z rządem chińskiej prowincji Guangdong, określając warunki funkcjonowania nowego, inteligentnego zakładu produkcyjnego "Verbund" grupy chemicznej. Guangdong na południowym zachodzie będzie jego drugą dużą bazą w Republice Ludowej, uzupełniając pierwotną inwestycję w Nanjing w północno-wschodnich Chinach. Umowa jest zgodna z memorandum ogłoszonym oficjalnie w lipcu 2018 roku.
Wyjaśniając znaczenie nowej inwestycji w mieście Zhanjiang, Guangdong, szef koncernu BASF Martin Brudermüller zwrócił uwagę, że do 2030 roku, udział Chin w globalnej produkcji chemicznej wzrośnie do prawie 50%. Guangdong jest rozwijającym się rynkiem innowacji w dziedzinie chemii, a nowa fabryka na obszarze 9 km² będzie wspierać klientów w wielu branżach, powiedział. Co więcej, "władze w Guangdong uznały chemię za siłę napędową dla wielu dalszych branż, a nowa zintegrowana fabryka BASF przyczyni się do transformacji przemysłowej".
Łączna wartość inwestycji w Guangdong, szacowana na 10 mld USD (8,7 mld EUR), będzie wdrażana etapami. Projekt obejmie pierwszy w Chinach parowy kraker automatyczny firmy BASF, który ma wejść na rynek w 2026 roku z wydajnością 1 mln ton/rok etylenu, a także kilka zakładów dla produktów i rozwiązań zorientowanych na konsumenta. Dyrektor generalny powiedział, że fabryka będzie korzystać z portu głębokowodnego, doskonałych połączeń transportowych i zaangażowanej siły roboczej, a także zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Po raz pierwszy BASF osadza zrównoważony rozwój w ramach zintegrowanego chińskiego kompleksu. "Podstawowe koncepcje gospodarki o obiegu zamkniętym" pomogą klientom w zrównoważonym rozwoju dzięki produktom, rozwiązaniom i usługom grupy chemicznej, a jednocześnie sam BASF ustanowi nowe koncepcje, które poprawią zrównoważony charakter własnych działań, powiedział Brudermüller. Istniejąca koncepcja inteligentnego wytwarzania jest dalej rozwijana z myślą o zastosowaniu "najnowocześniejszej" technologii w celu zmaksymalizowania wydajności zasobów i energii oraz zmniejszenia wpływu na środowisko.
Po ukończeniu w 2030 roku, Guangdong prześcignie Nanjing, Jiangsu, dwa obiekty US Verbund w Freeport, Texas i Geismar w stanie Luizjana, a także trzecie azjatyckie miejsce w Kuantan/Malezja, aby stać się trzecim co do wielkości zintegrowanym kompleksem BASF po Ludwigshafen i Antwerpii/Belgia. BASF-YPC w Nanjing, założona w 2000 roku, jest spółką joint venture 50:50 z Sinopec (Pekin/Chiny; www.sinopecgroup.com), podczas gdy strona Kuantan założona w 1997 roku jest spółką joint venture z udziałem 60:40 z Petronasem (Kuala Lumpur/Malezja; www.petronas.com).