Belgijski producent środków chemicznych Solvay (Bruksela, www.solvay.com) wprowadza na rynek nowe biotworzywo, będące octanem celulozy, wytwarzane z masy celulozowej otrzymywanej z posiadających odpowiednie certyfikaty zasobów leśnych Initiative (SFI, www.sfiprogram.org). Wraz z bio-plastyfikatorem, ilość biokomponentów zawartych w compoundach o nazwie handlowej „Ocalio” wynosi 50%.
Spółka podała że w odróżnieniu od innych biotworzyw, jest to rozwiązanie bazujące na masie drzewnej, będącej całkowicie nietoksycznym i jednocześnie odnawialnym źródłem surowcowym. Materiał ten może być stosowany, w pewnych obszarach aplikacyjnych, jako alternatywa dla tworzyw konstrukcyjnych m.in. PMMA, PC i ABS.
Materiał można łatwo formować i został opracowany z przeznaczeniem dla szerokiej gamy towarów konsumpcyjnych oraz takich zastosowań jak pojemniki na kosmetyki, opakowania do żywności, urządzenia elektroniczne, zabawki i telefony komórkowe. Oferuje on cechy charakterystyczne dla typowych gatunków octanu celulozy (CA) takich jak estetykę powierzchni, wysoki połysk, gładkość i delikatność dotyku oraz głębię koloru, dla odmian nieprzezroczystych jak i również przezroczystych. Dostępność materiału na rynku planowane jest na Q1 2014. /Źródło: Plastics Europe/
* * *
OCTAN CELULOZY– otrzymywany jest w wyniku reakcji acetylowania celulozy bezwodnikiem octowym w środowisku lodowatego kwasu octowego (lub chlorku metylenuw obecności kwasu siarkowego jako katalizatora).
Tworzywo amorficzne. Średnie właściwości mechaniczne, tworzywo ciągliwe, odporne na zarysowania. Brak korozji naprężeniowej, mała odporność na ścieranie. Dobre właściwości izolacyjne i antystatyczne. Odporny na działanie olejów i tłuszczy.
Przetwórstwo
Zalety
Ograniczenia