Firma Royal DSM (Heerlen/Holandia, www.dsm.com), działająca w sektorze nauk przyrodniczych i materiałowych, wraz z amerykańską firmą biotechnologiczną Genomatica (San Diego, Kalifornia, www.genomatica.com) potwierdziły, że wstępne szczegółowe badanie bioprodukcji 1,4-butanodiolu (BDO) prowadzone przez holenderską firmę uzyskały dobre wyniki dając alternatywę dla obecnej produkcji BDO opartej na paliwach kopalnych. Firma DSM poinformowała, że zamierza rozpocząć korzystanie z technologii kalifornijskiego procesu w komercyjnej produkcji swoich wyrobów "ARNITEL". Zastosowany do wytworzenia polimerów BDO na bazie biologicznej był wyższej czystości, a uzyskany produkt wykazywał podobne zachowanie i własności do polimerów otrzymanych przy użyciu ropopochodnego BDO, dzięki czemu nie trzeba będzie wprowadzać zmian w procesach DSM.
Produkty Arnitel to wysokiej klasy tworzywa konstrukcyjne o wysokiej elastyczności, odporności na temperaturę i doskonałych właściwościach przetwórczych. Trwają testy pozwalające określić , czy produkt na bazie biologicznej będzie efektywny pod względem kosztowym do produkcji PBT (politereftalan butylenu), który jest jednym z surowców stosowanych w Arnitel TPC.
Następnym krokiem dla DSM, będzie przejście na nowy BDO w swoich wyrobach Arnitel, co może rozpocząć się tak szybko, jak tylko materiały będą dostępne u jednego z producentów licencjonowanych przez Genomatica.
Niemiecki gigant chemiczny BASF (Ludwigshafen, www.basf.com) ogłosił pod koniec listopada 2013 roku, że wyprodukował pierwsze komercyjne ilości 1,4-butanodiol (BDO) z surowców odnawialnych, także przy użyciu technologii kalifornijskiego procesu. /Źródło: Plast Europe/