Mechaniczne wspomaganie serca jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia niewydolności układu krążenia, stosowana jest z powodzeniem w klinikach na całym świecie.
Polska jest jednym z dwóch krajów w Europie oraz jednym z pięciu krajów na świecie posiadających własną oryginalną konstrukcję pozaustrojowej protezy wspomagania serca.
Polskie protezy stosowane są w klinikach naszego kraju od 1997 roku. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat w polskiej protezie wspomagania serca dokonany został istotny rozwój zarówno w aspekcie konstrukcyjnym jak i materiałowym. Tak istotny postęp możliwy był między innymi dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych obecnie dostępnych biozgodnych poliuretanów przeznaczonych do zastosowań w implantach.
Stale udoskonalane materiały polimerowe pozwalają na uzyskanie wysokiej odporności na czynniki biodegradujące, co w efekcie umożliwia wydłużenie czasu pracy protezy. Dzięki nowoczesnym zaawansowanym biomateriałom o rozwiniętej powierzchni możliwe jest wprowadzanie modyfikacji powierzchniowych pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa prowadzonego wspomagania serca – szczególnie obniżenie ryzyka wykrzepiania krwi w protezie.
Stosowane obecnie nowoczesne materiały polimerowe charakteryzują sie również wysoką stabilnością podczas przetwarzania, co w powiązaniu z nowoczesnymi technikami przetwórstwa pozwala na uzyskiwanie elementów składowych protez o najwyższej jakości.
Wszystkie te czynniki umożliwiają otrzymanie jeszcze bardziej bezpiecznych dla pacjenta polskich protez wspomagania serca RELIGA HEART EXT, które pozwolą na dłuższe skuteczne i komfortowe wspomaganie niewydolnego serca.
Roman KUSTOSZ
Pracownia Sztucznego Serca
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a
41-800 Zabrze
T. +48 32 3735660
F. + 48 32 3735665