Najtańszym i najbardziej dostępnym medium chłodzącym jest czysta woda, która posiada dobre właściwości odbioru ciepła z formy wtryskowej. Woda posiada korzystnie niską lepkość (łatwo przechodzi w stan turbulentny, zapewnia stosunkowo niskie spadki ciśnienia) oraz korzystnie wysoką wartość ciepła właściwego (zapewnia dużą zdolność do odbioru ciepła).
Niestety poza licznymi zaletami, woda wykazuje zbyt niską temperaturę wrzenia (100°C) i zbyt wysoką temperaturę zamarzania (0°C). Ponadto w temperaturze powyżej ok. 60°C z wody nie uzdatnionej mogą wytrącać się osady typu węglan wapnia (tzw. kamień kotłowy) oraz pojawiać się mikroorganizmy. Powyższe zanieczyszczenia prowadzą do tworzenia osadów na powierzchni kanałów chłodzących, które z jednej strony tworzą warstwę izolacyjną dla przepływu ciepła a z drugiej strony zmniejszają czynny przekrój kanału chłodzącego. Czynniki te zmniejszają odbiór ciepła i wydłużają czas cyklu chłodzenia wypraski. Z powyższymi zanieczyszczeniami próbuje się walczyć stosując tzw. zmiękczanie wody oraz inhibitory korozji chemicznej i mikrobiologicznej.
W związku z powyższym mimo istnienia systemów uzdatniania wody często stosuje się inne nowoczesne media chłodzące spełniające następujące wymagania:
• efektywna wymiana ciepła
• ochrona przed zamarzaniem (zimowe warunki eksploatacji do – 40oC)
• ochrona przed zagotowaniem (do 160oC)
• ochrona elementów układu przed korozją chemiczną i mikrobiologiczną
• neutralność wobec tworzyw i metali
• stabilność chemiczna
• mała skłonność do spienienia
• mieszalność z twardą wodą
• niska toksyczność i wysoki stopień biodegradacji
Nowoczesne media chłodzące składają się głównie z roztworów wody i glikolu etylenowego lub propylenowego (tw. ekologicznego), które podwyższają temperaturę wrzenia i obniżają temperaturę krzepnięcia. Dodatkowo media na bazie glikoli posiadają dodatki inhibitorów korozji, które zabezpieczają elementy układu chłodzenia przed korozją ogólną, miejscową i mikrobiologiczną. Innymi dodatkami są substancje obniżające skłonność do pienienia. Zaleca się nabywanie gotowych płynów chłodniczych (zamiast ich rozcieńczania z koncentratów).
Glikole mają niższą zdolność do odbioru ciepłą niż czysta woda. Mimo to w wielu wypadkach są lepszym medium chłodzącym niż woda, ponieważ zapobiegają powstawaniu osadów. Ponadto przy zmianie medium chłodzącego z wody na glikol, następuje oczyszczanie i udrożnianie kanałów chłodzących na skutek przepływu glikolu.
dr inż. Mariusz AMBROZIAK
Kierownik Produktu – Systemy Chłodzenia i Podawania Tworzywa
WADIM Plast Narojek Sp.J.
05-816 Michałowice
ul. Graniczna 10, Reguły
T. +48 22 7233812, F. +48 22 7235201
M. +48 609 097600
E. mariusz.ambroziak@wadim.com.pl
http://www.wadim.com.pl
Brak Zgody Autora Na Udostępnienie Prezentacji - Proszę Kontaktować Się Indywidualnie