Niemiecka firma badawcza Ceresana wydała raport szacujący, że popyt na polichlorek winylu (PVC) ma wzrastać o 3,2% rocznie do 2021.
W raporcie firma opublikowała, że 49,3 mln ton PVC zostało zużyte w 2013 roku na całym świecie, z czego prawie 56% w regionie Azji i Pacyfiku. Stwierdzono również, że rynki PVC w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej zaczęły znowu wzrastać po poniesieniu znacznych strat w ciągu ostatnich kilku lat.
W raporcie zwrócono także uwagę, że zarówno w Chinach, jak i Indiach wzrastają rynki PVC i pomimo zaobserwowania niskiego popytu krajowego w USA w ciągu ostatnich kilku lat, rynek ten zaczyna się poprawiać w związku z branżą budowlaną.
Tymczasem jeśli chodzi o kraje Europy Zachodniej, takie jak Hiszpania i Włochy to wciąż zmagają się o zaprzestanie produkcji PVC.
W raporcie Ceresana podkreśla, że podczas gdy niektórzy wielcy producenci sprzedali swoje zakłady PVC (na przykład Arkema), to inne, jak Solvay i Ineos połączyły swoje oddziały.
Chińscy producenci opierają się przy produkcji PVC głównie na chlorku winylu na bazie węgla, podczas gdy inne kraje, w tym USA, używają chlorku winylu na bazie etylenu. Zastosowanie PVC obejmuje rury i przewody, a także kable, płytki podłogowe i powłoki samochodowe.
Firma badawcza twierdzi, że Indie i Chiny produkują duże ilości PVC, natomiast w Turcji i Rosji wytwarza się dużą ilość profili. /Źródło: European Plastics News/