We wrześniu, firma BASF z siedzibą w Ludwigshafen, w Niemczech poinformowała, że nabędzie poliamidowy biznes firmy Solvay SA (Bruksela) za 1,6 mld EUR. Przedstawiciele BASF powiedzieli wówczas, że jednostka poliamidowa Solvay będzie uzupełniała portfolio tworzyw konstrukcyjnych BASF i zostanie zintegrowana z jego zaawansowanymi materiałami oraz jednostką monomerów.
Rzeczniczka BASF powiedziała, że szczegółowy plan integracji biznesu poliamidowego zostanie przedstawiony po finalnym zakończeniu transakcji nabycia tej części aktywów Solvay przez BASF. Dodała, że jest zbyt wcześnie, aby omawiać inne szczegóły.
Przez cały rok 2016 jednostka poliamidu Solvay osiągnęła sprzedaż w wysokości 1,315 mld EUR. Firma zatrudnia prawie 2400 pracowników na całym świecie, prowadzi 12 zakładów produkcyjnych, cztery zakłady badawcze i 10 centrów wsparcia technicznego.
W kolejnym kroku wzrostowym BASF i Kolon Plastics współpracują przy budowie największego na świecie zakładu do produkcji poliacetalu (POM) w Gimcheon, w Korei Południowej. Fabryka ma zostać otwarta w drugiej połowie 2018 roku, a roczna zdolność produkcyjna wyniesie 70 000 ton. Dostępne są już komercyjne ilości poliacetalu, które firma BASF sprzedaje pod marką Ultraform.
Firma BASF na Fakumie skoncentrowała się na wielu materiałach przeznaczonych dla branży budowlanej, meblowej, motoryzacyjnej i opakowaniowej, w tym także na materiale zwanym "superbohaterem dla inżynierów", będącym nowym gatunkiem Ultramidu o nazwie handlowej Advanced AF, przeznaczonym do specjalnych (trudnych) zastosowań.
Dla przemysłu samochodowego firma BASF zaprezentowała tworzywa techniczne do wnętrz samochodów, podwozia i układów napędowych. Firma po raz pierwszy publicznie pokazała dwa specjalistyczne poliamidy do wnętrz samochodów. Urzędnicy stwierdzili, że te materiały otwierają nowe perspektywy projektowe na powierzchnie o wysokim połysku, elementy oświetleniowe i elementy funkcjonalne.
BASF zaprezentował także elementy konstrukcyjne, które zostały opracowane wraz z wiodącymi dostawcami samochodów i zoptymalizowane przy użyciu narzędzia do symulacji Ultrasim. Obejmują one silniki, belki rozdzielcze i adaptery transmisyjne wykonane z poliamidów wzmocnionych włóknami szklanymi o nazwie Ultramid.
Stoisko BASF na Fakumie wyposażone było w wykładzinę podłogową wykonaną z termoplastycznego poliuretanu o nazwie handlowej Elastollan. Wykładzina podłogowa charakteryzuje się dużą elastycznością i trwałością, a szczególnie nadaje się do obszarów budynków o dużym natężeniu ruchu pieszego. Sprzedawana przez firmę Tarkett wykładzina podłogowa pod nazwą IQ One jest materiałem całkowicie podlegającym recyklngowi i posiada certyfikat Blue Angel.
Na stosiku znajdowały się także trzy różne krzesła, które wykonane zostały z poliamidu Ultramid SI. Były to krzesła Belleville z Vitra, Metrik z Wilkhahn i A-Chair z Brunner. Oprócz stabilności typowej dla poliamidu, Ultramid SI wykazuje wyjątkowo wysoką jakość powierzchni.
Poliamidy z serii Ultramid są materiałami kompatybilnymi do zastosowań w aplikacjach folii wielowarstwowych z innymi polimerami. Ultramid Flex F38L jest częściowo biotworzywem i stosowany jest do produkcji folii, które są miękkie, przezroczyste i odporne na rozdarcie nawet w niskich temperaturach i przy małej wilgotności. To sprawia, że tworzywo szczególnie nadaje się do folii przemysłowych lub miękkich opakowań, czyli stosowanych do żywności.
BASF, światowy lider w dziedzinie związków chemicznych i tworzyw sztucznych, zatrudnia ponad 110 000 pracowników na całym świecie, a w 2016 roku osiągnął sprzedaż na poziomie 57,5 mld EUR./Źródło:EPN/