Czołowy producent kabli i wiązek przewodów, firma Leoni AG, zamierza utworzyć kolejne 2000 miejsc pracy w południowo-wschodniej Europie, dzięki planom budowy nowego zakładu, tym razem w Bułgarii. Niemiecka firma zainwestuje 32 mln EUR w nowy obiekt, który zostanie zlokalizowany w północnej części w bułgarskim mieście Plewen. Pierwsza fabryka firmy Leoni w tym kraju, ma zostać uruchomiona pod koniec tego roku i będzie w pełni funkcjonować do 2020 roku, ujawniło Bułgarskie Ministerstwo Gospodarki. Pod koniec ubiegłego roku, specjalista od kabli z Norymbergii był w trakcie wstępnych rozmów z lokalnymi władzami w Pleven, ponieważ rozważał możliwe nowe miejsca rozwoju w Serbii i Bułgarii.
W tym miesiącu firma Leoni potwierdziła, że zamierza kontynuować plany dotyczące inwestycji w Bułgarii, na wspólnej konferencji prasowej w Sofii z wiceministrem gospodarki Alexandrem Manolevem. Zauważył on, że inwestycje firmy są największe w regionie w ostatnim dziesięcioleciu. Placówka, z uwagi na dostawy części do pewnego niemieckiego producenta samochodów, będzie budowana etapami, połowa inwestycji obejmie budowę, a reszta przeznaczona zostanie na maszyny produkcyjne, potwierdził dyrektor zarządzający Leoni Europe, Ralf Singmann.
W kwietniu tego roku firma Leoni Wiring Systems zainaugurowała drugi etap, trzeciego serbskiego zakładu w Niš na południu tego kraju, który produkować będzie wiązki przewodów dla niemieckiej grupy motoryzacyjnej.
W tym samym czasie niemiecki dostawca ujawnił, że rozpoczął latem prace budowlane czwartej jednostki w Kraljevo w centralnej Serbii. Ten zakład o powierzchni 45 000 m2, który będzie mógł zatrudniać do 5000 pracowników do 2020 roku, będzie produkował kable do samochodów marki Mercedes.
W Bułgarii odnotowano szybki wzrost sektora komponentów do pojazdów samochodowych, a 170 firm produkuje teraz części, począwszy od komponentów elektronicznych, poprzez tkaniny, kable aż po wycieraczki. Dostawcy obecnie zatrudniają ponad 40 000 pracowników i wspólnie zapewniają około 4% krajowej produkcji. Dziś Leoni ma około 56 zakładów produkcyjnych w całej Europie, z dobrze reprezentowanym regionem południowo-wschodnim, w tym pięć zakładów w Rumunii i na Słowacji oraz jeden na Ukrainie. /Źródło: EPN/