Polska firma chemiczna Grupa Azoty podjęła znaczący krok w kierunku konsolidacji i dalszej ekspansji sektora tworzyw sztucznych poprzez oficjalne uruchomienie nowego centrum dystrybucji poliamidów w Niemczech.
Należący do GA producent tworzyw sztucznych ATT Polymers oficjalnie otworzył centrum logistyczne poliamidu o wartości 7,47 mln EUR w Guben na granicy z Polską pod koniec ubiegłego miesiąca. Obiekt obejmuje magazyn o powierzchni 5,500 m2 wraz ze zdolnościami do magazynowania 3.500 ton tworzyw, kompleks silosów magazynowych oraz obsługujące je biura i warsztaty.
Początkowo nowe centrum logistyczne będzie dystrybuować poliamid produkowany przez ATT Polymers, ale w niedalekiej przyszłości będzie również dostarczać klientom w całej Europie także poliamid produkowany w fabryce w Tarnowie.
Grupa Azoty uzyskała niemieckie fundusze na projekt realizację projektu w Guben od władz landu Brandenburgii, które wyniosły 1,5 mln EUR.
W ramach szerzej zakrojonej długoterminowej strategii rozszerzania działalności grupy tworzyw sztucznych, Azoty Tarnów są w trakcie zmiany struktury organizacji sprzedaży tworzyw sztucznych. ATT Polymers wkrótce stanie się centralnym biurem sprzedaży grupy dla tworzyw sztucznych, gdy wszystkie działania działu zostaną przeniesione do Niemiec.
"Jest to wyraźnym sygnałem dla rynku, że podtrzymujemy nasze zaangażowanie w rozwój branży tworzyw sztucznych w naszej Grupie i że ATT Polymers jest jej kamieniem węgielnym" - powiedziała Małgorzata Malec, szefowa działu tworzyw sztucznych.
Od 2010 roku, kiedy Azoty przejęły kontrolę nad fabryką poliamidów Unylon Polymers GmbH w Guben, grupa zrealizowała swój cel polegający na zbilansowaniu mocy produkcyjnych poliamidu z mocami kaprolaktamu.
W ubiegłym roku Azoty ponownie musiały zrównoważyć ogólne możliwości produktowe całej Grupy. Osiągnięto to dzięki uruchomieniu drugiego tarnowskiego zakładu PA6 o mocy 80 000 ton w 2017 roku i bezpośredniej konsumpcji kaprolaktamu produkowanego przez Grupę Azoty Puławy, spółki należącej do GA.
"Dzisiaj jesteśmy trzecim co do wielkości producentem poliamidu w UE. Projekt, który zakończyliśmy w Tarnowie w ubiegłym roku, pozwolił nam w pełni zrównoważyć moce kaprolaktamu i PA6 na poziomie 170.000 ton rocznie. To wielkie wyzwanie, nie tylko na poziomie produkcji, ale także pod względem logiki i organizacji" - powiedział dyrektor generalny Grupy Azoty i wiceprezes Witold Szczypiński. /Źródło: PNE/