Austriacki producent poliolefin Borealis AG zainwestuje około 1 mld EUR w nową fabrykę dehydrogenacji propanu (PDH) na skalę światową w Antwerpii, w Belgii, poinformowała firma.
Po zbudowaniu w istniejącym zakładzie produkcyjnym Borealis w Kallo w Antwerpii, zakład PDH będzie miał docelowe moce produkcyjne 750 kT/Y i zostanie uruchomiony w drugiej połowie 2022.
Borealis określił proponowany obiekt jako "jeden z największych i najbardziej wydajnych obiektów na świecie", twierdząc, że zastosuje dla nowego zakładu technologię Oleflex Honeywell UOP. Technologia ta jest szeroko stosowana i stanowi niezawodny i zrównoważony wybór do celowej produkcji propylenu.
Lokalizacja Kallo została wybrana ze względu na "doskonałą pozycję logistyczną, doświadczenie w produkcji i obsłudze instalacji propylenu oraz synergię z istniejącą jednostką PDH", dodał Borealis w oświadczeniu z 6 października. Propylen jest kluczowym materiałem do produkcji polipropylenu.
Oiltanking Antwerp Gas Terminal został uznany za długoterminowego partnera logistycznego do obsługi propylenu i propanu, a także do budowy nowego zbiornika na gazowy propan o pojemności 135 000 m³. Produkt uboczny wytwarzania wodoru w procesie dehydrogenacji zostanie sprzedany firmie Air Liquide w ramach długoterminowej umowy, dodał Borealis.
"Ta ważna inwestycja w nasze europejskie aktywa w pełni wspiera naszą strategię, aby stać się wiodącym dostawcą innowacyjnych związków polipropylenowych i propylenu dla naszych klientów w Europie" - powiedział Alfred Stern, dyrektor generalny Borealis.
Dzięki temu ruchowi, powiedział Stern, firma wzmacnia ją, by wspierać klientów w Europie. "W Europie dostawy polipropylenu nie nadążają za rosnącym popytem. Wraz z zacieśnieniem rynku i ciągłym rozszerzaniem zastosowań dla materiałów PP, potrzebne są dodatkowe inwestycje, aby zapewnić niezawodną platformę dla ciągłego, długoterminowego wzrostu polipropylenu", powiedziała Maria Ciliberti, wiceprezes Borealis ds. Marketingu i NBD.
Podczas gdy nowy zakład PDH stanowi kolejną istotną europejską inwestycję dla Borealis, nie jest ona jedyną firmą, która zamierza zwiększyć swoją zdolność petrochemiczną w Europie. Kolejną firmą jest Dow Chemical, która zapowiedziała w maju, że wybuduje w tym regionie fabrykę poliolefin o zdolnści produkcyjnej 450 kT/Y, która będzie służyła rynkowi rur wysokociśnieniowych. W czerwcu ubiegłego roku INEOS ogłosił także plany budowy światowej jednostki PDH w Europie. Ta fabryka będzie produkować 750 kT/Y propylenu dla jednostek INEOS na całym kontynencie. INEOS produkuje obecnie prawie 4,5 mln ton etylenu i propylenu w całej Europie, ale pozostaje największym nabywcą etylenu i propylenu w regionie. /Źródło: PNE/